Za nejdůležitější oblasti běžného života Češi označili v průzkumu osobní finance (80 procent), pracovně-právní problematiku (75 procent) a všeobecný přehled (72 procent).

Vede všeobecný přehled

"Průzkum ukázal, že lidé sice považují finanční oblast za důležitou, ale vlastní znalosti uvádí jako průměrné,“ uvedl výkonný ředitel řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil. Podle průzkumu si totiž lidé nejvíc věří ve všeobecném přehledu (57 procent), IT problematice (56 procent) a osobní finance (53,5 procenta) jsou až třetí.

"Ukázalo se, že lidem úplně stačí, když rozumí základní nabídce finančních institucí, dokážou se vyhnout zbytečným platbám, případně se naučí, jakým způsobem mohou co nejlépe zhodnocovat své peníze," dodal.

O peníze se zajímají téměř všichni

Peníze jsou důležité pro téměř 90 procent lidí. Na 78 procent z nich se domnívá, že každý je zodpovědný za svou finanční situaci. Celkem 36 procent respondentů si stěžuje na nesrozumitelnost finančních produktů.

Nejčastějším zdrojem, ze kterého čerpají informace z finančního světa, jsou média (TV, rozhlas, tisk, internet) a pak banky. Naopak minimální roli zde hrají příbuzní, přátelé a škola.

"Zjistili jsme, že lidem nejvíc brání v hlubším vzdělávání v oblasti financí nedostatek času, velké množství a komplikovanost informací. Obtížně se v nich totiž orientují. Často také nevědí, na koho se mají v případě potřeby obrátit," podotkl Pospíšil.