V hutní firmě ArcelorMittal Ostrava by mělo začít vyjednávání tento týden. „Naše kolektivní smlouva platí do konce roku 2012, nově vždy sjednáváme mzdy na daný rok. Mzdová část kolektivní smlouvy platí do konce ledna, což je dobře, získali jsme tím prostor, aniž bychom v době, kdy jsme to tak dojednali, tušili, jak složitá ekonomická situace nastane,“ řekl Právu odborový předák Leopold Laskovský.

Jednání ovlivní vývoj trhu s ocelí

Vyjednávání mezd bude podle něj určitě složitější než před rokem. „Bude hodně záviset, jak se vyvrbí situace na trhu s ocelí. Budeme muset najít nějakou variantu, abychom lidi nepřipravili o peníze a zároveň aby naše požadavky nebyly nereálné. Samozřejmě, budeme se snažit minimálně udržet reálnou mzdu, musíme ale respektovat, jak se bude vyvíjet situace na trhu, protože důležitá je zaměstnanost,“ doplnil Laskovský.

Musíme respektovat, jak se bude vyvíjet situace na trhu, protože důležitá je zaměstnanost.Leopold Laskovský, odborový předák

Naplno běží kolektivní vyjednávání v Třineckých železárnách. „Máme za sebou čtyři kola,“ řekl Právu předseda odborů František Ligocki s tím, že odbory v třinecké hutní firmě s vedením už nyní vyjednávají také mzdy.

V OKD o mzdách až v lednu

První kolo vyjednávání mají za sebou v těžební firmě OKD, v úterý k jednacímu stolu usednou podruhé a letos zřejmě naposled. „O mzdách budeme ale jednat až v lednu,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů Miroslav Syrový.

V cíli je po sedmi kolech kolektivní vyjednávání v ŽDB Group v Bohumíně, platy se však zaměstnancům zatím nezvýší.

„Se zaměstnavatelem jsme se dohodli, že nynější kolektivní smlouva bude prodloužena na celý rok 2012. Nové akciové společnosti, které mají vzniknout rozdělením ŽDB, ji převezmou,“ popsal odborový předák Jiří Jaškovský s tím, že odboráři jsou s touto dohodou spokojeni. „Pro zaměstnance jsou garantovány veškeré benefity, které jsou v současné kolektivní smlouvě,“ řekl.

V automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku kolektivní vyjednávání ještě nezačalo, stávající kolektivní smlouva tam platí až do dubna 2012.