Do projektu je zapojeno patnáct základních škol. Žáci sedmých až devátých tříd absolvují exkurze do výrobních podniků, workshopy v přírodě, ve školách budou besedovat s odborníky z firem, vyhlášena byla i tvůrčí soutěž. Program navazuje na dřívější ForTech.

Zájem o řemesla je minimální

„O řemesla nebo technické obory je obecně dlouhodobě malý zájem. Na gymnázia, umělecké školy nebo obchodní akademie se žáci hlásí, kdybychom ale neudělali nic pro popularizaci technických a přírodovědných oborů, ale také řemesel, bude zájem o ně minimální. A přitom to jsou obory, o jejichž absolventy mají zaměstnavatelé zájem,“ přiblížila náměstkyně hejtmana Věra Palková (ČSSD) motivaci podpůrných aktivit kraje, z nichž jednou je právě Region4Tech.

Na projekt přispěla i Evropská unie

Jak informovala ředitelka Agentury pro regionální rozvoj Petra Chovanioková, do projektu Region4Tech, na nějž agentura získala 4,2 mil. korun z Evropské unie, je zapojeno 15 škol, především z venkovských oblastí. Program naplno běží od září.

„Děti tak poznají obory, které by je do té doby, pokud to nedělá někdo z jejich blízkých, vůbec ani nenapadly. Když to najednou vidí, mohou si to osahat, tak si třeba řeknou, že by to možná nebyla špatná volba,“ řekla ředitelka Základní školy Fryčovice Alexandra Filarová.