Odbory ohlásily oficiální konec stávky a zaměstnanci od rána pracují, dodala Nováková s tím, že čtvrtečního protestu se podle oficiálních údajů zúčastnilo 42 procent zaměstnanců distribuční společnosti.

ČEZ během vyjednávání přistoupil na řadu odborářských požadavků. Firma totiž zpočátku navrhovala zvýšení mezd o 17 procent.

Podle ČEZ je dohoda kompromisem. "Jako úspěch chápeme to, že se zároveň podařilo vyjednat již rámec navýšení v roce 2009 - inflace plus dvě procenta. Podstatná část navýšení bude směřovat do výkonnostní složky platu," uvedl regionální manažer ČEZ v Bulharsku Luboš Pavlas.

ČEZ zvýší mzdy, od propouštění ale neustoupí

Konečná dohoda o mzdové politice na roky 2008 a 2009 obsahuje podle Novákové nárůst základních mezd o 24,97 procenta. Sníží se naopak proměnné složky platů a bonusů včetně fondu, ze kterého jsou placeny zaměstnanecké výhody jako je stravování či příspěvky na dovolené a svátky.

Odboráři rovněž protestovali proti plánovanému snižování počtu zaměstnanců v rámci pokračující restrukturalizace zhruba o 400 lidí. To podle Novákové ale zůstává nadále v platnosti; někteří ze zaměstnanců budou mít možnost přejít na jiné nově vytvořené pozice v rámci skupiny ČEZ v Bulharsku.