Školy měly na příští rok na vzdělávací činnost doposud přislíbeno 20,3 miliardy korun, což je stejně jako letos. Původní červnový návrh ministerstva financí přitom počítal s tím, že přijdou o více než miliardu korun, kterou pro letošek dostaly dodatečně.

Rektoři však nebyli spokojeni ani s příslibem této částky, protože ve školách má letos, zejména v bakalářských programech, přibýt asi 15 000 studentů. O situaci proto už dříve jednali s premiérem a dohodli se, že bude hledat další prostředky na úrovni vlády. O pomoc požádali i ministryni školství Danu Kuchtovou (SZ), která však ČTK řekla, že jim nebude moci vyhovět, protože v rozpočtu školství žádné rezervy nejsou. Další prostředky hledají i samotné vysoké školy.

Rektoři varují před kritickou situací

Rektoři v úterý upozornili na to, že pokud se dalších 0,7 miliardy korun na jejich provoz zajistit nepodaří, hrozí nebezpečí, že v příštích letech budou vysoké školy nuceny přijímat výrazně méně nových studentů a jejich konkurenceschopnost v evropském vzdělávacím a výzkumném prostoru bude ohrožena.

Kritickou situaci podle nich prohlubuje vážný stav přípravy operačních programů, které má ministerstvo školství na starosti. Rektoři doufají, že zásah rady vlády do programu Výzkum a vývoj pro inovace zabrání jeho pozastavení. Věří také, že ministerstvo podnikne organizační i rozpočtová opatření pro překonání kritického stavu vysokého školství.

Rada se programem v hodnotě 68 miliard korun zabývala v pátek, Topolánek vyzval ministerstvo, aby program dopracovalo do pondělka podle navržených změn. Včera ho ministryně Dana Kuchtová odevzdala k takzvanému auditu shody, kterým musí projít všechny operační programy.