Většina lidí se při výběru videokamery rozhoduje podle její pořizovací ceny. Ta je dána nejčastěji typem snímače, jehož pomocí je obraz zachycován a který rozhoduje o výsledné kvalitě videa. Základní modely jsou vybaveny takzvaným CMOS snímačem. Jejich výhodou je především nízká cena, která startuje už na dvou tisících korun.

Problémy jim ale dělá především natáčení při horších světelných podmínkách. Pokročilejší modely pracují s CCD senzorem. Ten proti technologii CMOS nabízí věrnější podání barev, díky čemuž natočené video více odpovídá realitě. Stejnou kvalitu obrazu slibují MOS snímače. Kamery s CCD a MOS snímači se prodávají okolo čtyř tisíc korun a výše.

Nejlepší obraz nabízejí poloprofesionální přístroje, které jsou vybaveny hned několika CCD nebo MOS senzory. Jejich cena se však pohybuje v řádech několika desítek tisíc.

Paměťové karty jsou v kurzu

Mezi nejrozšířenější patří videokamery, které nahraná videa ukládají na paměťovou katu. Svou popularitu si získaly především díky nízké pořizovací ceně. Navíc nejsou tak náchylné na poškození, na rozdíl od konkurenčních řešení. Nevýhodou je nízká kapacita paměťových karet, která dovolí uložit v nejvyšší kvalitě jen pár hodin záznamu.

I když paměťové karty v dnešní době dosahují kapacity až 64 GB, nemusí to stačit každému. Profesionální přístroje proto pracují s pevným diskem, který umožňuje ve srovnání s modely se záznamem na paměťové karty uložit až desetkrát více videí. Pevné disky ale potřebují šetrnější zacházení, protože otřesy a pády je mohou poškodit. Tyto přístroje jsou také zpravidla dražší a nabízí je jen hrstka výrobců.

Vedle těchto dvou kategorií se ojediněle ještě prodávají výběhové přístroje, které ukládají data na miniDV kazety nebo DVD. Obě tyto technologie jsou v dnešní době ale již zastaralé – miniDV kazety nabízejí zpravidla jen hodinu a půl záznamu a u druhé zmiňované kategorie je téměř vždy optická mechanika tak hlučná, že je její práce zachycena i na samotné nahrávce.

Prémiové funkce

Stejně jako u fotoaparátů, tak i u videokamer se snaží výrobce nalákat na prémiové funkce. Řeč je například o podpoře wi-fisítí a vestavěných 3G modulů, které umožňují připojení na internet. Kamera s těmito technologiemi dokáže sama archivovat pořízené záznamy na internet.

Zakoupit je možné i přístroje, které dokážou zachytávat 3D obraz, i když je jich zatím na trhu poskrovnu. Jedním z nich je Panasonic HDC-SDT750. 3D videa dokáže kamera natáčet díky speciálnímu snímatelnému objektivu. Po jeho odpojení dokáže přístroj zaznamenávat „obyčejný“ 2D obraz ve vysokém rozlišení. Trojrozměrné nahrávky je možné přehrávat pouze na televizorech a počítačích, které 3D technologii podporují.

Vyzdvihnout zaslouží také kamery, které se chlubí zvýšenou odolností. Takovým modelům nevadí písek, prach ani voda. Aniž by se poškodily, je s nimi možné točit za prudkého deště, pod vodou, na horách i na plážích a v poušti.

Samsung HMX-W200: nízká cena, vysoká odolnost

Videokamera Samsung HMX-W200 patří k nejlevnějším modelům na tuzemském trhu. Pořídit ji je možné už za necelé tři tisíce korun. Je schopna natáčet videa v rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů, ve stejné kvalitě pak dokáže pořizovat i fotografie. Uvnitř přístroje je CMOS snímač.

Samsung HMX-W200

Samsung HMX-W200

FOTO: Novinky

Velkou výhodou je odolnost videokamery, snese vysokou vlhkost, déšť i sníh. Přístroj má však problémy se zachytáváním obrazu při horších světelných podmínkách, kdy je video kostičkované a má plno obrazových chyb. Ostření videokamery Samsung HMX-W200 má navíc proti klasickým kamerám mírně větší prodlevu, což se při rychlejších přechodech projevuje rozmazaným obrazem.

 • Klady: nízká cena
 • Zápory: prodleva při ostření kamery
 • Cena: 2900 Kč

Canon Legria HF R306: zlatá střední cesta

Především zajímavým poměrem cena/výkon se snaží zaujmout videokamera Canon Legria HF R306. Ta je vybavena CMOS senzorem s rozlišením 3,28 megapixelu. Relativně průměrné rozlišení však neubírá kvalitě natočeného videa. Data přístroj ukládá na paměťové karty typu SDHC. Podporovány jsou karty s kapacitou až 64 GB.

Canon Legria HF R306

Canon Legria HF R306

FOTO: Novinky

Natočená videa je možné prohlížet na výklopném displeji s úhlopříčkou tři palce. Ten je navíc opatřen antireflexní vrstvou, díky čemuž je na monitor dobře vidět i na přímém slunci. Ovládat displej je možné dotykem. Videokamera dokáže také pořizovat fotografie, a to v rozlišení až 1920 x 1080 obrazových bodů.

 • Klady: dobrý poměr cena/výkon
 • Zápory: slabší výdrž baterie
 • Cena: 7700 Kč

Panasonic HDC-HS80: desítky hodin videa

Obří kapacitu pro uložení natočených videí nabízí kamera HDC-HS80. Je vybavena pevným diskem s kapacitou 220 GB, což stačí pro uložení až pěti desítek hodin záznamu. Úložný prostor je navíc možné ještě dále rozšířit pomocí paměťových karet typu SD, SDHC a SDXC. Vzhledem ke kapacitě pevného disku ale tuto možnost využije jen málokdo.

Panasonic HDC-HS80

Panasonic HDC-HS80

FOTO: Novinky

Kamera disponuje výklopným 2,7palcovým displejem s antireflexní vrstvou, hybridním stabilizátorem obrazu, který kombinuje optickou a elektronickou stabilizaci, a 34násobným optickým přiblížením. Kvalitní MOS senzor s rozlišením až 1,5 megapixelu dokáže zachytit reálnou podobu obrazu i za horších světelných podmínek.

 • Klady: kapacita úložného prostoru
 • Zápory: vyšší cena
 • Cena: 11 500 Kč

Toshiba Camileo S30: vejde se do každé kapsy

Kategorii nejkompaktnějších přístrojů zastupuje videokamera Camileo S30 od společnosti Toshiba, která není o moc větší než obyčejný mobilní telefon. Její rozměry jsou 59 x 106 x 19 mm a hmotnost příjemných 118 gramů. Dominantním prvkem zařízení je displej, který má úhlopříčku tři palce.

Toshiba Camileo S30

Toshiba Camileo S30

FOTO: Novinky

Novinka dokáže natáčet videa ve full HD rozlišení, tedy 1920 x 1080 obrazových bodů při 30 snímcích za sekundu. Toshiba Camileo S30 je vybavena osmimegapixelovým CMOS senzorem. Přesto kamera zvládá celkem obstojně natáčení rychlejších přechodů a akčních scén. Natáčení v noci nebo za šera je ale spíše průměrné.

 • Klady: stylový vzhled
 • Zápory: natáčení za horších světelných podmínek
 • Cena: 4000 Kč

iPhone 4S: video v HD rozlišení i z mobilu

S nahráváním videa si dokáže obstojně poradit i mobilní telefon, jako je například iPhone 4S. Vybaven je osmimegapixelovým snímačem a dokáže natáčet videa v rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Jejich kvalita je dobrá, dokonce ji lze srovnávat se záznamem z videokamer.

Data přístroj ukládá na vestavěnou paměť s kapacitou 16 GB až 64 GB. Pro úplnost dodejme, že iPhone 4S má 3,5palcový displej s jemným rozlišením 640 x 960 obrazových bodů, dvoujádrový procesor Apple A5 s taktem 1000 MHz a 512MB operační paměť.

 • Klady: kvalita videa
 • Zápory: cena proti obyčejným videokamerám
 • Cena: 14 000 Kč–20 000 Kč (podle kapacity paměti)