Když uvažujeme nad zrychlením svého počítače nebo notebooku, většinou nám na mysli vyvstane procesor, potom operační paměť, ale málokdy v této spojitosti přemýšlíme i o pevném disku. Přitom disk ovlivňuje spouštění operačního systému nebo rychlost prohlížení fotografií z dovolené mnohem víc, než CPU a RAM. Proč tedy nezkusit zrychlit notebook právě prostřednictvím pevného disku?

Notebooky se zpravidla prodávají s pevnými disky s 5400 otáčkami/min. U stolních počítačů je současným standardem 7200 ot/min, ale to neznamená, že notebooky mají smůlu. I zde existují 7200 ot/min modely, jen nejsou kvůli vyšší ceně mezi výrobci notebooků tolik oblíbené, zvlášť když spotřebitelé hledí především na poměr kapacita/cena.

Mýty a pověsti o vyšší rychlosti

Rychlejší pevné disky si lidé spojují s vyšším výkonem, který v nás ovšem asociuje několik negativ. Tak například vyšší hlučnost, vyšší spotřebu nebo vyšší teplotu (zahřívání) disku. Většinou se tyto dedukce zakládají na zkušenostech s 3,5“ desktop disky. Protože u notebooků se používají jen 2,5“ disky, je situace poněkud odlišná.

Tak především spotřeba. Pevný disk v klidu sice sežere opravdu o chlup energie víc, než pomaleji rotující bratříčkové, ale rodíl mezi 0,7W a 0,5W se do výdrže notebooku nepromítne víc jak třiceti vteřinami na jednu hodinu provozu k dobru.

Zato při zátěži díky svižnější přístupové době a vyšším přenosovým rychlostem disk zvládá fungovat rychleji, a tak nějaký ten Watt může ušetřit. Všeobecně jsou však rozdíly velmi malé až zanedbatelné. Důležité tedy je, že rychlejší disk v notebooku nemusí znamenat nižší výdsrž na baterii.

 

Seagate Momentus 7200.4 je 2,5palcový disk s kolmým zápisem a hustotou zápisu 250GB na jednu plotnu.

FOTO: mas, Novinky

S hlučností se to má také poněkud jinak, než co velí selský rozum. Hluk produkují především čtecí hlavy, které jsou u všech 2,5“ disků stejné. Samotné plotny a jejich motorek příliš hluku neemitují. Když prozkoumáte specifikace disků Momentus 5400.6 a 7200.4, zjistíte poněkud překvapivě, že rychlejší disk má uvedenu nižší hlučnost (26 vs 25 dB).

A vyšší teplota? Ta u disku závisí především na spotřebě, ale také na rychlosti otáčení. Z toho důvodu se disk s 7200 ot/min zahřívá skutečně víc, než pomalejší 5400 ot/min. Hodnoty to však nejsou zásadně odlišné a vejdou se do 2 až 3°C. Mnohé zde závisí na umístění disku v notebooku a jeho chlazení.

Jaký je Momentus 7200.4

Oproti starší generaci 7200.3 se mnohé změnilo. Disk má především výrazně nižší spotřebu, opět o něco vyšší hustotu zápisu dat na plotnu, i lehce vyšší výkon. Koupit si můžete modely s kapacitou 160 a 250GB vybavené jednou plotnou, a 320 a 500GB v dvouplotnovém provedení. Rozměry všech variant jsou identické, výška disku nepřesahuje standardních 9,5mm.

Momentusy jsou vybaveny rozhraním SATA 3Gb/s, se starším IDE se vůbec vyrábět nebudou. Pokud si nejste jisti, zda by váš notebook náhodou nepodporuje jen SATA 1,5Gb/s, nezoufejte. Je zde možnost pomocí můstku disk na starší verzi přepojit. Jediný háček je ten, že můstek (jumper) samotný není v dodávce s diskem, musíte jej buď vlastnit, nebo nějak improvizovat.

Poněkud matoucí může být zdvojení disků v nabídce obchodů. Narazíte totiž na modely, jež se v názvu liší jediným písmem, koncovým „G“. Pokud tam ono „géčko“ najdete (např. ST9160412ASG), disk je jednak dražší, ale za peníze navíc by měl nabídnou vyšší úroveň ochrany dat. „G“ edice disponuje totiž akeclerometrem, který pří pádu notebooku z výšky přesahující cca 20cm zasáhne a zaparkuje hlavy, aby nedošlo k poškození.

Výkon 7200.4

Pro mě osobně šlo o první zkušenost s diskem točícím 7200 ot/min do přenosného počítače. Zatím jsem vždy testoval jen 5400 ot/min, a tak mohu porovnávat jen s nimi. Rozdíl je vpravdě ohromný. Přikládám tabulku, která porovnává naměřený výkon s diskem Western Digital Scorpio Blue.


Seagate Momentus 7200.4
WD Scorpio Blue
Čtení (průměr)
79,8 MB/s
54,8 MB/s
Zápis (průměr)
80,7 MB/s
52,4 MB/s
Přístupová doba (průměr)
16ms
17ms
Čtení - blok 512KB
46,3 MB/s
39,2 MB/s
Zápis - blok 512KB
70,7 MB/s
51,3 MB/s

Hodnoty jsou použité z testů programů HD Tune a Crystal Disk Mark. A v obou případech je na první pohled vidět, jak moc si člověk může polepšit při přechodu na rychlejší pevný disk. Navíc evidentně přestává platit, že disky pro notebooky jsou rapidně pomalejší než jejich 3,5“ bratranci ze stolních počítačů. Dva roky zpět by byl Momentus 7200.4 mezi desktopovými disky výkonnostní král.

Slovo závěrem

Pokud disk není hlučnější ani žravější, ale přitom je výkonnější, kde je tedy zakopaný pes? Samozřejmě tam, kde by to každý nejvíc čekal. Cena disků s 7200 ot/min je vyšší, než u pomaljších variant. Rozdíl ve verzi 320GB naštěstí není nijak drastický, a pokud uvažujete o výměně disku, uvažujte i o vyšší rychlosti. 150Kč navíc (1600 vs 1750) se může vyplatit.

Problém s cenou ale nastává u 500GB varianty. Zatímco pomalejší 5400 ot/min seženete už za cenu 2200 Kč včetně daně, Momentus 7200.4 stojí o třetinu více (3100), a pokud pošilháváte po sérii „G“, dostanete se až na 3400 Kč. Je-li vaším cílem vysoká kapacita a výkon je až druhořadá záležitost, Momentus 7200.4 nepatří mezi kandidáty.