Fenomén MP3 má stále co nabídnout. Ačkoliv se o jeho místo uchází spoustu alternativních kompresních ztrátových i neztrátových formátů, žádnému se nepovedlo rozšířit takovým způsobem. MP3 nadále proniká do nových a nových zákoutí elektroniky, a co je důležitější, stále novými způsoby.

Pionýry v tomto směru jsou jistě autorádia a všeobecně HiFi do automobilu. Od nich potom nejnovější trendy prosakují do domácí, poněkud konzervativnější, HiFi techniky. Tak například USB konektory obdařená autorádia se prodávají již vcelku dlouho, zato mezi domácími mini a mikrosystémy se donedávna vyskytovaly jen sporadicky.

Sony CMT-BX3 představuje levný, designově laděný, mikrosystém s podporou přehrávání MP3 souborů jak z CD médií, tak i ze zařízení připojeného na konektor USB. Může jít o USB flash disk, MP3 přehrávač s USB konektorem, nebo třeba o externí pevný disk.Pojďme se na něj podívat více zblízka.

Mřížky s průzvučnou látkou na reproduktorech nejsou odnímatelné, proto se sotva dozvíte, jak vypadají za nimi skryté dvoupásmové měniče.:. Mřížky s průzvučnou látkou na reproduktorech nejsou odnímatelné, proto se sotva dozvíte, jak vypadají za nimi skryté dvoupásmové měniče.foto: Novinky/mas

Čistě odvedená práce

Díky velmi čistým plochám, rovným hranám a všeobecně minimalistickému designu působí tato mini-věž velice líbivě. Komu by se snad nezamlouvalo stříbrné provedení, může si vybrat ještě ze dvou dalších (tmavších) variant. Zkoušený typ BX3 se nejvíce hodí ke světlému nábytku.

Mikrosystém se skládá ze základny a dvou reproduktorů. A všechno důležité je obsaženo uprostřed. Reproduktory příliš nebodují, nemají totiž ani odnímatelné krytí měničů. Podle specifikace výrobce podávají maximální výkon 25W, což by mělo bohatě postačit pro ozvučení menších místností do 25m čtverečných.

To v prostředním dílu se nalézá naopak vše zajímavé. CD mechanika se schopností přehrávat CD-R i RW média byla skryta za stříbrnou lištou ve spodní části. Vysouvá se směrem dopředu, CD se na ní jen položí, nemusí se částečně zasouvat dovnitř jako u jiných mechanik. Načítání je svižné, pouze u RW disků s obsáhlejší topologií si chvíli počkáte.

Vstupů poskrovnu, funkčnost na prvním místě

Zcela na spodní hraně vpravo potom nalezneme audio vstup tvořený 3,5mm jack konektorem, kterému sekunduje stejný konektor pro připojení sluchátek. To je poněkud nezvyklé, u domácího HiFi bych čekal konektor většího průměru. S přihlédnutím k určení mikrosystému však nejde o zápor. Na druhé straně se u kraje krčí USB konektor. Není zapuštěný a díky volné ploše všude kolem nebude problém připojit jakékoliv úložné zařízení s USB.

Na zadní straně přistroje potom objevíme pouze čtyři svorky k napojení dvojice dodávaných (případně vlastních) reproduktorů. Kousek pod nimi nalezneme ještě konektor antény pro příjem rozhlasového vysílání na vestavěný digitální tuner.

Pokud hledáte vstupy například pro video či DVD přehrávač, nenajdete. To můžete vyřešit pouze přes čelní panel a jediný 3,5mm jack, což je poněkud neestetické a tím i nešikovné. CMT-BX3 patří k nejlevnějším a tedy i k nejhůře vybaveným HiFi systémům od Sony.

Displej se prezentuje červeně podsvícenými znaky, jež vypadají opravdu efektně. Devět znaků v jednom řádku však nezobrazí dostatek informací.:. Displej se prezentuje červeně podsvícenými znaky, jež vypadají opravdu efektně. Devět znaků v jednom řádku však nezobrazí dostatek informací.foto: Novinky/mas

Ovládání skvělé, displej nenadchne

Většinu funkcí můžete ovládat jak z dálkového, tak i z hlavní jednotky. Avšak nikoliv všechna tlačítka jsou duplicitní. Tak například vysunutí CD mechaniky trůní pouze na základně, podobně jako vypínání funkce DSGX pro zvýraznění basů. Naproti tomu ekvalizér můžete nastavit jen z dálkového ovládání. On to tedy žádný ekvalizér není, jde o zvýraznění výšek nebo hloubek, tlačítko je však popsáno jako EQ.

Trochu zklamáním je displej. Ač velmi dobře čitelný a písmeny v červené barvě, je pouze jednořádkový o délce devíti znaků. A to je na dnešní dobu přeci jen dost málo. Zobrazování některých delších názvů alb i skladeb tak nemusí být zcela ideální. Ke cti výrobku je však nutné přičíst, že čte ID3 tagy z MP3 souborů i názvy adresářů. Pokud se nevejdou na řádek, dojde ke klasickému rolování textu. Tlačítkem „display“ můžete vyvolat libovolnou informaci z ID3 a zjistit tak autora nebo třeba album.

Hudební produkce – základ každého HiFi

Snad kvůli malým rozměrům, snad kvůli ceně, možná kvůli ne příliš pevně vyhlížející dřevotřísce, ať je to jak chce, nečekal jsem od BX3 žádné zázraky v rámci reprodukce. Reproduktory přeci jen mají s rozměry 212 x 246 x 140mm velmi skromný objem ozvučnice a ani měniče nebudou z největších. O to příjemnější bylo zjištění co lze z takových bedýnek vydolovat.

Většinu podobných systémů čeká osud zaháněče ticha při vaření, při čtení knih nebo jako kulisa pro upovídanou návštěvu. Sony jde mnohem dále, CMT-BX3 si rádi poslechnete ve volné chvíli, protože má zkrátka dobrý zvuk. Pravda, nehraje příliš odspodu, ale tam kde je slyšet hraje skvěle vyváženě a čistě. Absenci ekvalizéru ani nepocítíte, neboť není potřeba zvuk výrazněji upravovat. Jen podle velikosti místnosti trochu přidáte basy a výšky.

Standardně je zapnuta funkce DSCX, ale doporučuji okamžitě vypnout. Má za úkol zvýraznit basy a přidat tak na atmosféře, ovšem dělá tak na úkor čitelnosti středů a výšek. Po jejím vypnutí je produkce opravdu vyvážená, výšky jsou poněkud měkčí, ale to má spíš uspávací efekt než že by šlo o chybu.

Hodnocení

V poměru k ceně, která v době vydání článku činí přibližně 3 300Kč s daní, jde o výborný HiFi mikrosystém určený k ozvučení menších místností. Mezi kladné vlastnosti patří vyrovnaný přednes hudby, pěkný vzhled, jednoduché a účelné ovládání stejně jako kompaktní rozměry. Mezi kazy potom můžeme zařadit absenci hlubokých tónů (kopák u bicích, slabší baskytara), malý až žádný počet konektorů pro připojení další A/V techniky a vynechávání českých znaků z názvů MP3 skladeb. Pokud se bez zmíněného obejdete, poslouží CMT-BX3 jako málokterý podobný HiFi systém.