Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

TikTok má přes tři miliardy stažení, v některých zemích byl zakázán

Sociální síť TikTok – respektive její předchůdce zvaný Douyin – vznikl přesně před pěti lety, tedy 26. září 2016. Za tu dobu se tato aplikace stala nejstahovanější na světě, kdy pokořila milník tří miliard stažení. TikTok nicméně čelí i kritice, v některých zemích byl dokonce zakázán.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
TikTok má přes tři miliardy stažení, v některých zemích byl zakázán

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale pochopitelně i starší ročníky.

Princip zmíněné online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

TikTok byl v loňském roce nejstahovanější aplikací na světě, v srpnu 2020 pokořil hranici dvou miliard stažení, letos v červenci překonal milník tří miliard stažení. TikTok byl loni také jedinou aplikací, jíž se podařilo dostat do první pětky stahovaných aplikací, kterou nevlastní společnost Facebook. K letošnímu lednu měl TikTok 689 milionů měsíčních aktivních uživatelů, což z něj činí sedmou nejpoužívanější sociální síť světa.

Na počátku byla síť Douyin

Vlastníkem této sociální sítě je čínská společnost ByteDance. Ta koupila v roce 2017 šanghajskou firmu Musical.ly a spojila ji se sociální sítí Douyin, čímž vznikla aplikace TikTok, jež se díky tomu stala první čínskou aplikací, které se podařilo prosadit ve Spojených státech. V USA má na 100 milionů aktivních měsíčních uživatelů. Čínská verze platformy, sociální síť Douyin, vznikla v roce 2016 a loni v srpnu překročila hranici 600 milionů denních aktivních uživatelů.

K nejsledovanějším světovým uživatelům TikToku patří americká tanečnice Charli D´Ameliová, americká zpěvačka a tanečnice Addison Raeová a americký iluzionista Zach King. Nebezpečí pro děti a mladistvé představují některé výzvy, které se TikTokem v poslední době šířily. Jedná se například o výzvu nazvanou Blackout Challenge, v níž se uživatelé sítě snažili vyvolat mdloby nebo se dostat do bezvědomí a kvůli této "zkoušce odvahy" se letos v lednu udusila v Itálii desetiletá dívka. Nedávná výzva Milk Crate Challenge, v níž se odvážlivci snažili přejít pyramidu z beden od mléka, zase často končila ošklivými pády a zraněními.

Aplikace Douyin je čínská obdoba TikToku.

Foto: archív tvůrců

Na černé listině

Některé země aplikaci zakázaly, od června 2020 například není spolu s dalšími čínskými mobilními aplikacemi povolená v Indii, kde byla před tím velmi populární. Indické ministerstvo technologií tehdy vydalo prohlášení, v němž uvedlo, že zakázané aplikace „škodí svrchovanosti a celistvosti Indie, indické obraně, bezpečnosti státu i veřejného pořádku”. Používání sociální sítě v minulosti několikrát pozastavil také Pákistán, zablokována byla i v Indonésii či Bangladéši.

Vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se loni snažila zablokovat novým uživatelům možnost stahovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Američanům také zakázala blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které platformy TikTok a WeChat vlastní.

Trump tažení proti aplikacím zdůvodňoval obavami, že jejich čínské vlastnictví představuje riziko pro národní bezpečnost, protože podle něj čínské vládě umožňuje získávat informace o amerických občanech. Soudy však Trumpovy exekutivní příkazy zablokovaly, a ty tak nikdy nenabyly účinnosti. Nový americký prezident Joe Biden letos v červnu tyto exekutivní příkazy zrušil a zároveň ministerstvu obchodu nařídil, aby přezkoumalo bezpečnostní rizika spojená s takovými aplikacemi.

Evropské ústředí TikToku se stejně jako evropské sídlo Facebooku nachází v Irsku. Irská Komise pro ochranu dat (DPC) zahájila letos v září dvě vyšetřování TikToku, jedno se týká zpracování osobních údajů uživatelů mladších 18 let a druhé přesunů osobních údajů do Číny.

ByteDance právě díky příjmům z TikToku zvýšil loni tržby o 111 procent na 34,3 miliardy dolarů (zhruba 743 miliard Kč). ByteDance také plánuje vstoupit na burzu, podle zdrojů hodlá uvést své akcie na hongkongskou burzu, buď v letošním čtvrtém čtvrtletí nebo začátkem příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků