Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Florence Lo, Reuters

Rusko si došláplo na TikTok, padla milionová pokuta

Soud v Rusku vyměřil pokutu 2,6 milionu rublů (740 000 Kč) čínské sociální síti pro sdílení krátkých videí TikTok. Firma neodstranila výzvy mladistvým k účasti na demonstracích na podporu vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného. Moskevský soud to podle agentury AFP uvedl na svém účtu na sociální síti Telegram. Tato ruská síť čelí stejným obviněním, ale její slyšení soudní tribunál odložil na 12. května.

Ilustrační foto Foto: Florence Lo, Reuters
Rusko si došláplo na TikTok, padla milionová pokuta

Moskvě vadí chování i ostatních technologických společností, jako je Twitter, Facebook, Google nebo Instagram. Má jim za zlé, že vzkazy, které označí za vadné, firmy buď neodstraní, nebo je neodstraní dostatečně rychle. Společnostem pravidelně vyměřuje pokuty v desítkách tisíc eur, které jsou ale v porovnání s jejich zisky zanedbatelné. Například Twitter dostal minulý týden pokutu v přepočtu zhruba 100 000 eur (2,6 milionu Kč).

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor v úterý o měsíc, do 15. května, prodloužil opatření oznámené 10. března, kterým nařídil zpomalit rychlost sociální sítě Twitter v Rusku. Síť viní z toho, že v rozporu s ruskými zákony ze svých stránek opakovaně neodstranila zakázaný obsah o drogách, sebevraždách a s dětskou pornografií.

Možnost, že by chod Twitteru zablokoval úplně, ale Roskomnadzor podle AFP vyloučil, protože Twitter už podstatnou část tohoto obsahu smazal. Ruské zákony sociálním sítím ukládají, aby nežádoucí informace odstranily do 24 hodin od okamžiku, kdy obdrží žádosti o stažení.

Jak funguje TikTok

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale pochopitelně i starší ročníky.

Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

Přestože prim hrají krátká videa, celá řada uživatelů je schopna trávit na TikToku klidně i několik hodin denně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků