Hlavní obsah
Foto: Novinky.cz s použitím twitter.com

Ruská cenzura se chystá zablokovat Twitter

Ruské cenzurní úřady se chystají zablokovat sociální síť Twitter. Oznámila to v pátek agentura ITAR-TASS s odvoláním na mluvčího telekomunikační cenzurní správy Roskomnadzor. Vedení sítě podle cenzorů zásadně nespolupracuje a odmítá vymazat „extremistický obsah”.

Foto: Novinky.cz s použitím twitter.com
Ruská cenzura se chystá zablokovat Twitter

"Kategoricky odmítají respektovat požadavky Roskomnadzoru a generální prokuratury, aby byl extremistický obsah odstraněn," řekl ruské agentuře mluvčí Vadim Ampelonskij. "Společnost zaujala důsledně nekonstruktivní postoj, a vytváří tak podmínky, v nichž bude zablokování této služby nevyhnutelné," dodal.

Poslední pokyn ruských cenzorů prý Twitter splnil 26. února, kdy byl zrušen jistý ruský účet věnovaný událostem v Sýrii. Na síti se prý tehdy objevily fotografie mrtvých a popravených lidí. "Žádné jiné výzvy Twitter nerespektoval," uvedl Ampelonskij.

Reakce Twitteru jsou opožděné, tvrdí Rusové

Místopředseda Roskomnadzoru Maxim Ksenzov v pátek v rozhovoru pro list Izvestija uvedl, že zablokování by znemožnilo přístup k sociální síti na celém území Ruské federace. Operace je podle něj technicky otázkou několika minut.

Na komplikovanou komunikaci s vedením Twitteru prý ruská cenzura upozorňovala už několikrát. "Posíláme jim požadavky kvůli podvodným účtům a publikovaným pomluvám, ale jejich reakce je opožděná," uvedl Ksenzov.

Roskomnadzor se k blokování internetových služeb uchyluje poměrně často. Umožňuje mu to několik nových ruských zákonů, které mají ochránit zejména dospívající mládež před vulgárním obsahem, výzvami k sebevraždě či užíváním drog. Podle kritiků cenzura zneužívá své pravomoci k blokování nepohodlného politického obsahu a zastrašování opozice.

Jak mohou státy zablokovat části internetu, nebo celou webovou síť

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoliv zablokovat. „Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám přední český počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní. V Íránu se nyní uživatelé nemohou připojit na Facebook. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků