Hlavní obsah

Ruská cenzura se chystá zablokovat Twitter

16. 5. 2014, 11:21 – Moskva

Ruské cenzurní úřady se chystají zablokovat sociální síť Twitter. Oznámila to v pátek agentura ITAR-TASS s odvoláním na mluvčího telekomunikační cenzurní správy Roskomnadzor. Vedení sítě podle cenzorů zásadně nespolupracuje a odmítá vymazat „extremistický obsah”.

Foto: Novinky.cz s použitím twitter.com

Článek

"Kategoricky odmítají respektovat požadavky Roskomnadzoru a generální prokuratury, aby byl extremistický obsah odstraněn," řekl ruské agentuře mluvčí Vadim Ampelonskij. "Společnost zaujala důsledně nekonstruktivní postoj, a vytváří tak podmínky, v nichž bude zablokování této služby nevyhnutelné," dodal.

Poslední pokyn ruských cenzorů prý Twitter splnil 26. února, kdy byl zrušen jistý ruský účet věnovaný událostem v Sýrii. Na síti se prý tehdy objevily fotografie mrtvých a popravených lidí. "Žádné jiné výzvy Twitter nerespektoval," uvedl Ampelonskij.

Reakce Twitteru jsou opožděné, tvrdí Rusové

Místopředseda Roskomnadzoru Maxim Ksenzov v pátek v rozhovoru pro list Izvestija uvedl, že zablokování by znemožnilo přístup k sociální síti na celém území Ruské federace. Operace je podle něj technicky otázkou několika minut.

Na komplikovanou komunikaci s vedením Twitteru prý ruská cenzura upozorňovala už několikrát. "Posíláme jim požadavky kvůli podvodným účtům a publikovaným pomluvám, ale jejich reakce je opožděná," uvedl Ksenzov.

Roskomnadzor se k blokování internetových služeb uchyluje poměrně často. Umožňuje mu to několik nových ruských zákonů, které mají ochránit zejména dospívající mládež před vulgárním obsahem, výzvami k sebevraždě či užíváním drog. Podle kritiků cenzura zneužívá své pravomoci k blokování nepohodlného politického obsahu a zastrašování opozice.

Reklama

Výběr článků