Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív výrobce

ICQ, VKontakte či Yandex Browser. Smartphony a počítače v Rusku musí mít ruský software

Chytré telefony, počítače a podobná zařízení zakoupená v Rusku musejí mít nainstalovaný ruský software. Nařizuje to tamní zákon, který začátkem dubna vešel v platnost. Moskva se snaží posílit kontrolu nad internetem, snížit závislost na zahraničních společnostech a pomoci v globální konkurenci ruským firmám z oboru informačních technologií, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: archív výrobce
ICQ, VKontakte či Yandex Browser. Smartphony a počítače v Rusku musí mít ruský software

Nově tak například na telefonech musí být nabídnuta instalace 16 aplikací. Jsou mezi nimi například komunikační program ICQ, sociální síť VKontakte či internetový prohlížeč Yandex Browser.

Jednu z vážnějších komplikací představovala reakce americké technologické společnosti Apple, která se zdráhala chystaný právní předpis akceptovat. Nakonec před měsícem nabídla způsob, jakým mohou uživatelé při nastavení přístrojů Apple instalovat ruský software. Opatření proto vešlo v Rusku v obecné povědomí jako „zákon proti Applu”. Vláda nyní probírá druhý balík více než 60 opatření regulujících odvětví výpočetní techniky, chytré elektroniky a internetu, uvedl ruský vicepremiér Dmitrij Černyšenko.

Takto vypadá instalace aplikací na iPhonu

Apple se podřídil

Apple oznámil, že se zákonu podřídí a v nových přístrojích nabídne aplikace od ruských vývojářů. Veškerý software ale podřídí svým standardům pro ochranu soukromí, zabezpečení a obsah. Ruské ministerstvo digitálního rozvoje uvedlo, že zákon se týká chytrých telefonů, tabletů, chytrých televizí, notebooků a osobních počítačů vyrobených po 1. dubnu.

„Ruské aplikace v nabídce před instalací musejí figurovat vedle ostatních programů stejné kategorie: vždy dvojice ze stejné kategorie vedle sebe na stejné obrazovce zařízení,” uvedlo ministerstvo. Aplikace v seznamu musí zahrnoval internetové vyhledavače, poskytovatele map a navigace, stejně jako aplikace využívající platební systém Mir, který je ruskou obdobou služeb Visa a Mastercard, stojí ve vládním nařízení, které bylo zveřejněno loni v listopadu.

Ruský trh s chytrými telefony ovládají cizí značky, jako je Apple, Huawei či Samsung. Z opatření budou nejvíce těžit ruské internetové společnosti Yandex, což je hlavní ruský vyhledávač, a také e-mailová služba Mail.ru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků