Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Hadi, žáby a cvrčci do mobilu zdarma

Jak od sebe rozeznat druhy hadů, obojživelníků, cvrčků, sarančat či kobylek, nyní pomohou dvě nové aplikace pro chytré telefony. Po dvou letech práce je dokončili studenti a mladí vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (OU). Ke stažení budou během června zdarma.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Hadi, žáby a cvrčci do mobilu zdarma

„Tyto dvě aplikace vlastně navazují na naši úspěšnou starší apku Lovci vážek CZ, interaktivní encyklopedii pro rozlišení druhů vážek. Podobné to bude i tady,“ uvedl za vývojářský tým Stanislav Ožana.

Lovec obojživelníků a plazů CZ a Lovec rovnokřídlých CZ nabídne milovníkům přírody posvítit si na žáby, ještěrky, mloky, hady, sarančata, kobylky či cvrčky.
„Lidem tak pro mapování těchto živočichů bude stačit jen chytrý telefon nebo tablet s vestavěným fotoaparátem. Doufáme, že aplikace lidem zjednoduší orientaci v živočišné říši a my zase získáme cenné pomocníky pro sběr dat o výskytu různých druhů,“ upozornil Ožana.

Pokud si lidé nainstalují všechny tři aplikace, budou moci pracovat s jedním rozhraním a plynule mezi nimi přepínat. Mladí vědci zároveň pokračují ve vývoji dále. Rádi by nabídli další aktualizace, které budou reagovat i na podněty od uživatelů.

Přírodovědecká fakulta OU navíc počítá se spuštěním speciálních vzdělávacích workshopů pro studenty základních a středních škol, kteří by se v nich o těchto aplikacích dozvěděli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků