Hlavní obsah
Aplikace Facebook, Instagram a WhatsApp na nových telefonech Huawei už nebudou. Foto: Profimedia.cz

Facebook, WhatsApp a Instagram na mobilech Huawei končí

Další velká společnost se rozhodla přiklonit na stranu americké vlády po zavedení embarga vůči společnosti Huawei. Facebook počínaje pátkem zakázal předinstalaci svých mobilních aplikací na chytré telefony tohoto čínského podniku. Upozornila na to agentura Reuters.

Aplikace Facebook, Instagram a WhatsApp na nových telefonech Huawei už nebudou. Foto: Profimedia.cz
Facebook, WhatsApp a Instagram na mobilech Huawei končí

Nově nastavená pravidla Facebookem jsou jasná. Mobilní aplikace Facebook, WhatsApp a Instagram již nebudou na nově prodávaných telefonech předinstalovány.

V praxi to znamená, že pokud si lidé koupí smartphone od Huawei či Honoru, nebudou v nich již zmiňované programy nainstalované – u přístrojů uvedených na trh před uvalením amerického embarga, které začalo platit v polovině května, si však budou moci lidé sami doinstalovat zmiňované aplikace z Google Play.

Problém budou mít jedinci, kteří zvolí některý z telefonů představených po stopce od amerického ministerstva obchodu. Tyto přístroje budou mít pouze osekanou verzi Androidu a nebudou mít již přístup ke Google Play. To jinými slovy znamená, že nebude možné stáhnout ani aplikace Facebook, WhatsApp a Instagram.

Technologičtí giganti dávají ruce pryč 

Ukončení spolupráce s Facebookem je další ranou pro Huawei. Google v reakci na přidání společnosti Huawei na černou listinu amerického ministerstva obchodu uvedl, že přestane do nových přístrojů dodávat některý klíčový software. U chystaných produktů by tak nemusely být dostupné všechny služby – například Play Store, Gmail a YouTube nebo Google Mapy.

Omezení ze strany Googlu není pro Huawei jediný problém. Kvůli celé bezpečnostní kauze dávají od čínského výrobce ruce pryč také další technologičtí giganti. Jsou mezi nimi společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx či například Broadcom. Informovala o tom agentura Bloomberg s tím, že napětí mezi USA a Čínou kvůli tomu graduje.

Intel je v současnosti největším výrobcem procesorů na světě, i když se soustředí primárně na stolní počítače a servery. Qualcommu patří prvenství mezi mobilními čipsety. Xilinx prodává programovatelné čipy používané v síti a Broadcom je dodavatelem přepínacích čipů, ale například patří také k největším výrobcům BlueTooth a WiFi čipů na světě.

V nabídkách těchto společností je ovšem celá řada dalších klíčových komponent, které jsou nezbytné k výrobě smartphonů.

Kauza Huawei vs. USA  

Oznámení Facebooku přichází v době zuřící obchodní války mezi USA a Čínou, v jejímž důsledku bylo uvaleno embargo na společnost Huawei. Americké ministerstvo obchodu minulý měsíc zařadilo čínského výrobce na černou listinu, kvůli čemuž americké podniky nesmějí bez zvláštního povolení s Huawei spolupracovat.

Řada podniků tak již dala od Huawei ruce pryč, mezi nimi je i Google. Kvůli tomu je budoucnost čínského výrobce nejistá, neboť další generace chystaných telefonů by mohly využívat už jen osekanou verzi Androidu bez obchodu s aplikacemi Google Play a také bez podpory ze strany Googlu – tedy bez softwarových aktualizací.

Podle analytiků bude mít celá kauza s největší pravděpodobností negativní dopad na společnost Huawei, výrazně klesne podíl trhu tohoto podniku. Naopak těžit z toho může jihokorejský podnik Samsung Electronics, který je aktuálně jedničkou trhu. Uvedla to ratingová agentura Fitch Ratings.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval kromě USA i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků