Hlavní obsah
Logo Huawei Foto: Aly Song, Reuters

USA zařadily Huawei na černou listinu, firma nenakoupí americké součástky

Americké ministerstvo obchodu zařadilo čínskou firmu Huawei Technologies Co Ltd a jejích 70 odboček na černou listinu, což postižené společnosti výrazně zkomplikuje přístup k součástkám nabízeným americkými firmami. Huawei bude podle agentury Reuters tak postižena, že nebude moci kvůli závislosti na amerických dodávkách prodávat některé své výrobky.

Logo Huawei Foto: Aly Song, Reuters
USA zařadily Huawei na černou listinu, firma nenakoupí americké součástky

Rozhodnutí ministerstva obchodu vstoupilo v platnost už ve čtvrtek a v praxi znamená, že firma Huawei bude potřebovat souhlas americké vlády, aby zakoupila součástky vyrobené v USA. Bez vládní licence nebude mít přístup k americkým technologiím.

Ministerské rozhodnutí se opírá o středeční exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí vyhlásil stav nouze. [celá zpráva]

Podle listu The Washington Post má krok zabránit vlivu zahraničních rozvědek a je zaměřen vůči Číně. Ministr obchodu Wilbur Ross v prohlášení uvedl, že Trumpův dekret „zabrání tomu, aby cizí firmy využívaly americkou technologii způsobem potenciálně podkopávajícím národní bezpečnost Spojených států nebo jejich zájmy v oblasti zahraniční politiky”.

Rozhodnutí amerického prezidenta umožňuje Bílému domu zakázat jakýkoli obchodní kontakt s firmou Huawei, kterou Washington obviňuje z vazeb na čínskou rozvědku. Trump při vyhlášení stavu nouze využil zákona, který mu dává právo regulovat obchod v případě ohrožení americké národní bezpečnosti.

The Washington Post upozornil, že stav nouze prezident vyhlásil v době prohlubující se krize v hospodářských vztazích s Čínou. V exekutivním příkazu uvedl, že cizí nepřátelé zneužívají zranitelnosti amerického telekomunikačního systému. Poukázal na nebezpečí hospodářské a průmyslové špionáže.

Trumpovo středeční rozhodnutí se podle amerických médií dlouho očekávalo, ale blokovala je americká Národní hospodářská rada, hlavní poradní orgán prezidenta v oblasti zahraničních ekonomických vztahů. Nyní podle listu The Washington Post rada své námitky stáhla v reakci na váznoucí jednání Washingtonu s Pekingem o nové obchodní smlouvě

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků