Další zásah pro Telegram. Írán telekomunikační službu zcela zakázal
Státní instituce ji přestaly využívat v polovině dubna a mnohé přešly na domácí komunikační služby. [celá zpráva]
V Íránu službu Telegram používalo 40 miliónů lidí. Vláda tvrdí, že právě díky této komunikaci byly na přelomu roku organizovány protivládní protesty, při nichž zemřelo 25 lidí. V lednu byla služba dočasně zablokována ve snaze vlnu protestů zastavit.
Rusko zakázalo Telegram také
Írán vydává zákaz krátce po obdobném rozhodnutí Ruska, kde má Telegram problém kvůli odmítnutí poskytnout tajné službě klíče k rozšifrování komunikace mezi uživateli.
Služba Telegram loni oznámila, že si pronajala síťové uzly k šíření komunikace v Íránu a okolních zemích. Teď se očekává, že se její rychlost zásadně zpomalí.
Předseda parlamentního bezpečnostního výboru Aláeddín Borúdžerdí v březnu řekl, že rozhodnutí o zablokování padlo "na nejvyšší úrovni" a že službu nahradí domácí aplikace. Podle úřadů už nyní ubylo v Íránu 27 procent uživatelů Telegramu. Dvanáct miliónů občanů se zaregistrovalo u pěti domácích alternativních aplikací, i když podle některých nenabízejí srovnatelnou ochranu soukromí.
Jak mohou státy zablokovat části internetu nebo celou webovou síť |
Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoliv zablokovat. „Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček. Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Proto musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní. V Íránu se nyní uživatelé nemohou připojit na Facebook. [celá zpráva] |