Hlavní obsah
Logo aplikace Telegram Foto: Dado Ruvic, Reuters

Další zásah pro Telegram. Írán telekomunikační službu zcela zakázal

Írán nařídil provozovatelům internetu přestat poskytovat prostředí šifrované komunikační službě Telegram. Oznámila to ve čtvrtek íránská agentura Mehr. Šéf parlamentního bezpečnostního výboru už v březnu řekl, že Írán z bezpečnostních důvodů službu zablokuje.

Logo aplikace Telegram Foto: Dado Ruvic, Reuters
Další zásah pro Telegram. Írán telekomunikační službu zcela zakázal

Státní instituce ji přestaly využívat v polovině dubna a mnohé přešly na domácí komunikační služby. [celá zpráva]

V Íránu službu Telegram používalo 40 miliónů lidí. Vláda tvrdí, že právě díky této komunikaci byly na přelomu roku organizovány protivládní protesty, při nichž zemřelo 25 lidí. V lednu byla služba dočasně zablokována ve snaze vlnu protestů zastavit.

Rusko zakázalo Telegram také

Írán vydává zákaz krátce po obdobném rozhodnutí Ruska, kde má Telegram problém kvůli odmítnutí poskytnout tajné službě klíče k rozšifrování komunikace mezi uživateli.

Služba Telegram loni oznámila, že si pronajala síťové uzly k šíření komunikace v Íránu a okolních zemích. Teď se očekává, že se její rychlost zásadně zpomalí.

Předseda parlamentního bezpečnostního výboru Aláeddín Borúdžerdí v březnu řekl, že rozhodnutí o zablokování padlo "na nejvyšší úrovni" a že službu nahradí domácí aplikace. Podle úřadů už nyní ubylo v Íránu 27 procent uživatelů Telegramu. Dvanáct miliónů občanů se zaregistrovalo u pěti domácích alternativních aplikací, i když podle některých nenabízejí srovnatelnou ochranu soukromí.

Jak mohou státy zablokovat části internetu nebo celou webovou síť

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoliv zablokovat. „Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Proto musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní. V Íránu se nyní uživatelé nemohou připojit na Facebook. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků