Jaká síla se ukrývá v uzavřeném ekosystému vlastní platformy, ukázala společnost Apple světu už před několika lety, po příchodu prvních iphonů a ipadů. Lidé, kteří jednou okusili iphone nebo ipad, jen málokdy přecházejí na konkurenční zařízení.

iOS 8

Operační systém iOS 8 od Applu

FOTO: archív tvůrců

Aplikace, jež si nakoupili, totiž putují s nimi automaticky na každý nový přístroj – vždy ale pouze v rámci platformy iOS. Ve chvíli, kdy by se rozhodli přejít například na Android, přišli by často i o několikatisícové investice. Drtivá většina zákazníků tak vždy při rozhodování nad novým smartphonem nebo tabletem volí opět přístroj s logem nakousnutého jablka.

Hojně rozšířený Android takovouto výhodu nemá. Výrobců, kteří nabízejí tablety a chytré mobily s tímto operačním systémem, je totiž nespočet. A to je nejspíše i jeden z důvodů, proč se Xiaomi rozhodlo pracovat na své vlastní platformě, která by měla uživatele udržet už jednou provždy u přístrojů z říše středu.

Základem má být Firefox OS

Nový systém by měl vycházet z platformy Firefox OS. Ten je založen na technologii HTML5, kterou využívají i webové prohlížeče. Právě díky snadnému programování by měly podle předpokladů rychle přibývat nové aplikace a společně s nimi se také rozšiřovat uživatelská základna.

Xiaomi však zatím informace o pracích na nové platformě oficiálně nepotvrdila.

Smartphony společnosti Xiaomi jsou v posledních dvou letech velmi populární. Slušně vybavené modely se totiž prodávají za bezkonkurenčně nejnižší ceny na trhu, i proto jsou nové telefony tohoto výrobce prakticky okamžitě po uvedení na trh vyprodané.

Xiaomi Mi Note

Xiaomi Mi Note

FOTO: archív výrobce

Minulý týden tento čínský výrobce ukázal nové smartphony Mi Note a Mi Note Pro. Ty výbavou směle konkurují iphonům 6 od Applu, cenu ale mají výrazně nižší. Model s nejnižší pamětí se bude nabízet v přepočtu za méně než devět tisíc korun.  [celá zpráva]

Díky agresivní cenové politice se společnost Xiaomi stala ve druhém čtvrtletí loňského roku jedničkou na lukrativním čínském trhu s chytrými telefony, který je největší na světě. Předčila tak jihokorejského elektronického giganta Samsung. [celá zpráva]