„Rozhodli jsme se přestěhovat klíčové funkce z Windows na Linux, protože jsme potřebovali operační systém, který bude stabilní, spolehlivý a zároveň nám nabídne absolutní kontrolu. Takže cokoliv budeme moci upravit, opravit nebo přizpůsobit,“ konstatoval Keith Chuvala z United Space Alliance, který se stará o počítačovou síť ISS.

Tím narážel především na to, že americký softwarový gigant plánuje v příštím roce pro Windows XP ukončit podporu. Pro případné chyby tedy již nebudou vycházet žádné aktualizace, což bude hrát do karet počítačovým pirátům. [celá zpráva]

Vědci mají k Linuxu blízko 

Podle Chuvaly již astronauti byli proškoleni, jak pracovat s novým operačním systémem. K tomuto účelu byly vytvořeny kurzy na míru podle neziskové organizace Linux Foundation.

Správci sítě se nerozhodli k přechodu na Linux ze dne na den, systémy na palubě ISS na něm běží již několik let. Různé verze tohoto operačního systému jsou také hojně využívány v řadě vědeckých projektů, například i v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN).