„Podívejte se na buclatého tučňáka Tuxe, symbol operačního systému Linux. Zatímco dříve byla jeho kresba jednoduchá a čistá, nyní využívá moderních grafických nástrojů, aby přilákal co nejvíce lidí,“ řekl Torvalds na konferenci.

Tux - maskot operačního systému Linux

Nejrůznější podoby tučňáka Tuxe - maskota operačního systému Linux

FOTO: Archiv, Novinky

„Linuxové jádro už dávno není tak jednoduché, jako když jsem jej začínal před lety programovat. Současné verze dokážou obsluhovat gigantické servery, ale zároveň i nejmodernější výstřelky techniky, jako jsou chytré mobilní telefony,“ popisoval nabubřelost Linuxu jeho tvůrce. Před časem například chytrý komunikátor postavený na Linuxu představila společnost Nokia. [celá zpráva]

Podle Torvaldse se navíc některé verze operačního systému Linux snaží uživatele zaujmout především líbivými grafickými efekty, které systém neustále přibližují k Windows od Microsoftu. „To ale není rozhodně na škodu, protože pomocí takových systémů se nám daří přilákat stále více uživatelů, kteří by jinak nedali na Windows dopustit,“ dodal ředitel Linux Foundation Jim Zemlin.

Podle mnohých pozorovatelů se ale hranice mezi Windows a Linuxem bude do budoucna ještě více ztenčovat. „Stejně jako Microsoft nyní využívá některé přednosti úspěšných open-source projektů, jak bude Linux ještě více úspěšnější, bude sledovat trendy ve Windows,“ domnívá se Matt Asay z Cnetu.

Linux pod drobnohledem

Proč se nemůže operační systém Linux rozšířit mezi běžné uživatele? Chybí snad tomuto unixovému operačnímu systému nějaká základní funkce, nějaká dovednost, která jej činí nepoužitelným pro domácí použití? Proč je tedy mnoho lidí s Linuxem spokojených? Odpověď hledejme zcela jinde. [celá zpráva]