Hlavní obsah
Linux - mnoho tváří jediného operačního systému, to jsou linuxové distribuce. Mezi nejznámější patří Ubuntu, SuSe, Mandriva, Debian nebo RedHat. Foto: mas, Novinky

Operační systém Linux pod drobnohledem, Windows se třese strachy

Proč se nemůže operační systém Linux rošířit mezi běžné uživatele? Chybí snad tomuto unixovému operačnímu systému nějaká základní funkce, nějaká dovednost, která jej činí nepoužitelným pro domácí použití? Proč tedy existuje mnoho lidí s Linuxem spokojených? Odpověď hledejme zcela jinde.

Linux - mnoho tváří jediného operačního systému, to jsou linuxové distribuce. Mezi nejznámější patří Ubuntu, SuSe, Mandriva, Debian nebo RedHat. Foto: mas, Novinky
Operační systém Linux pod drobnohledem, Windows se třese strachy

Na úvod bych rád předeslal, že mi nejde o porovnání operačního systému Linux s konkurenčními MacOS a Windows. Článků na podobné téma bylo napsáno nepočítaně.

Všechny podobné nezaujaté pokusy stejně končí neutrálním tónem, kde autor jen krčí rameny a nechává volbu na každém z nás. Dnes bych rád poukázal na důvody, které brání Linuxu v rozletu.

Linux a svět open-source software

Linux je nejpopulárnější typ otevřeného operačního systému pro osobní počítače, volně dostupný veřejnosti k užívání, sdílení i k upravování. Systém Linux je zpravidla nabízen pro osobní i komerční použití zcela zdarma - jeho pořízení stojí pouze čas strávený stahováním z internetu.

 

Mezi nejznámější projekty patří operační systém Linux, kancelářský balík OpenOffice.org, oblíbená encyklopedie Wikipedie, webový server Apache a v neposlední řadě internetový prohlížeč Mozilla Firefox nebo e-mailový klient Thunderbird. Celý svět otevřeného softwaru je poslední roky hlavním konkurentem společnosti Microsoft.

První kontakt

Jedna z nejdůležitějších fází výběru operačního systému jednotlivcem je první seznámení. Pokud se podíváme na současný stav, dítě se s nejvyšší pravděpodobností na poprvé potká s počítačem vybaveným operačním systémem Windows. Aby také ne, když ve školách, v domácnostech, ale také v knihovně jsou produkty Microsoftu zastoupeny téměř bezvýhradně.

Téměř jako Vista, to je poslední verze grafického prostředí KDE.

Foto: mas, Novinky

:. Téměř jako Vista, to je poslední verze grafického prostředí KDE.
FOTO: mas, Novinky
O existenci jiného OS se tak většina lidí dozvídá až v pozdějším věku, kdy má ovládání Windows plně zažité. A protože lidé neradi mění své zvyky, zvláště pokud to vyžaduje dlouhodobé vzdělávání, mají Windows téměř vyhráno. Aby se tedy Linuxu podařilo uživatele Windows přetáhnout na svoji stranu, musel by nabídnout něco víc.

Placený software a pirátství

Zatímco Microsoft vykřikuje do vzduchu morality o nelegálním používání svých Windows, ohromné množství domácích uživatelů u nás stejně nadále používá jejich software nelegálně. Ačkoliv se díky politice „dolegalizace“ prodalo velké množství legálních kopií, piráti mají stále nezanedbatelné procento. A nejde rozhodně o „oběti nevědomosti“.

Vesměs zde funguje diagnóza „nechuť platit za software“. Jinými slovy, mnozí nemají problém utratit desetitisíce za hardware, za programovou výbavu však platit již nechtějí. Proč tedy nepoužívají Linux, operační systém zdarma? Protože a) se již naučili používat Windows a měnit prostředí nechtějí, b) Microsoft raději tiše toleruje domácí nelegální uživatele...

A to se samozřejmě vyplatí. Už jen proto, že i takový nelegální operační systém vychová další uživatele zvyklé pro práci pod Windows. A ti si potom v pracovním nasazení, kde již málokdo podstupuje riziko užívání pirátského software, jejich výrobky zakoupí.

Tux - maskot operačního systému Linux, tentokrát v podání distribuce Ubuntu.

Foto: Archiv, Novinky

:. Tux - maskot operačního systému Linux, tentokrát v podání distribuce Ubuntu.
FOTO: Archiv, Novinky

Můžeme tedy říct, že ačkoliv je Linux (v drtivé většině případů) zdarma, nejde o zásadní výhodu, jak by se na první pohled mohlo zdát. V případě tvrdšího postihu pirátů by se situace mohla radikálně změnit, jenže to se v dohledné době určitě nestane.

Zvyk je železná košile

Můžeme tedy vycházet z předpokladu, že první kroky na počítači lidé tráví v prostředí OS Windows. Málokdo však pracuje v samotném operační systému. Potřeba jsou nějaké programy, kancelářský balík či grafický editor. Tady je situace pro Linux trochu růžovější. Na školách se velmi často setkáte s balíkem OpenOffice, který je k dispozici jak pro platformu Windows, tak pro Linux. V obou případech navíc zdarma.

Naučíte-li se proto pracovat s OpenOffice jako prvním kancelářským balíkem, je přechod z Windows na Linux mnohem pohodlnější. V případě, že jako první narazíte na MS Office a získáte v nich nějaké ty dovednosti, s migrací budete přinejmenším otálet. Ovládání je poněkud jiné, nabídky jsou uspořádány taktéž jinak, a co víc, kompatibilita je spíš jednostranná.

Kdo říkal že Linux je nudný? Pro milovníky grafických pozlátek nabízí mnohem více než Windows. Na obrázku 3D plocha Compiz Fusion.

Foto: mas, Novinky

:. Kdo říkal že Linux je nudný? Pro milovníky grafických pozlátek nabízí mnohem více než Windows. Na obrázku 3D plocha Compiz Fusion.
FOTO: mas, Novinky

Nechci se ve věci kompatibility příliš pitvat, protože jde o věc uživatelského uvědomění a rozbor by zabral na samostatný článek. Problém zde tkví v tom, že mnoho lidí považuje z ne zcela jasného důvodu MS Office za standard, a pokud posílají nějaké dokumenty ostatním, vždy tak činí výhradně v uzavřeném formátu MS Office, tedy v DOC, XLS apod. To uživateli OpenOffice příliš nevadí, ale pokud jako odpověď zašlete například ODT soubor, tvrdě narazíte. MS Office ODT neumí přečíst.

Abych nešířil mylné informace, musím připojit ještě dodatek k MS Office. Od 15. února 2008 Microsoft zveřejnil detaily o formátech sady MS Office, které se tak staly otevřené pro použití v jiných kancelářských sadách. MS Office navíc v poslední verzi 2007 s SP2 konečně dokáží načíst i formát OD* bez nutnosti doinstalovat potřebný plug-in. Jenže tu máme pořád starší verze (2003, XP, 2000) které tohle nesplňují a jsou v početní přesile.

Hry a ovladače

Je až neuvěřitelné, jak moc důležitou roli hrají v otázce Linuxu počítačové hry. Tady Linux nemůže nijak konkurovat, protože téměř všechny hry jsou vyvíjeny pro Windows s rozhraním DirectX. Existují sice emulátory prostředí Windows pod Linuxem, ve kterých můžete zprovoznit i hry, jenže to není žádná sláva.

Například Adobe Photoshop, aplikace vyvíjená pro Windows a MacOS, může pod Linuxem běhat také. Trik se jmenuje WINE.

Foto: SuSe.org, Novinky

:. Například Adobe Photoshop, aplikace vyvíjená pro Windows a MacOS, může pod Linuxem běhat také. Trik se jmenuje WINE.
FOTO: SuSe.org
Ostatně mnoho nářků na Linux se snáší kvůli ovladačům hardware. Mnoho výrobců totiž vydává ke svému železu pouze ovladače pro Windows. Ovladače pro Linux tak někdo musí dodatečně vytvořit, což chvíli trvá, i kvůli testování stability, o kterou linuxové komunitě jde především. Uživatel Linuxu si proto musí mnohem více hlídat svůj počítač po hardwarové stránce.

Linuxu by proto paradoxně mohly pomoci herní konzole, tedy i Xbox od Microsoftu. Poslední dobou stále častěji potkávám hráče, kteří z PC utekli ke konzolím, neboť je na nich vše jednodušší, s jedinou výjimkou – hraní neoriginálních her. Účinnost protipirátské ochrany konzolí je mnohem vyšší než u her pro PC.

Linux expanduje do mobilních telefonů

Telefónica, Vodafone, Orange a další tři světoví mobilní operátoři začnou v letošním roce prodávat telefony používající software LiMo vytvořený na základě otevřeného operačního systému Linux. Sdělila to skupina operátorů společně s nadací Linux. LiMo je alternativa vůči hlavním operačním systémům pro mobilní telefony od firem Nokia, Apple a Microsoft.

 

Software LiMo vstoupil na trh loni a nyní funguje na více než 20 modelech telefonů, vesměs ale od méně významných výrobců jako NEC nebo Panasonic. Tvůrci operačního systému pro mobily LiMo si od této verze slibují větší zájem uživatelů o Linux pro stolní počítače a notebooky.

Silná stránka na závěr

Kdo se o Linux byť jen malinko zajímá, určitě zná pojem LiveCD (LiveDVD). Různé linuxové distribuce se snaží zaujmout potenciální uživatele svými verzemi bez nutnosti instalace. Na rozdíl od komerčních Windows si můžete většinou Linux vyzkoušet přímo z CD, aniž byste museli cokoliv kamkoliv instalovat. Live distribuce mají sice svá omezení, pro první osahání operačního systému s tučňákem jsou však ideální.

Speciální verzi Linuxu začala používat i Kuba

Kuba představila na počítačové konferenci v Havaně vlastní verzi operačního systému Linux, protože by komunistická vláda ráda vytlačila z ostrova systém Windows od amerického Microsoftu. Windows podobně jako jinde ve světě běží ve většině kubánských počítačů.

Kubánská vláda považuje počítačový operační systém od Microsoftu za potenciální hrozbu, protože americké bezpečnostní složky mají podle ní přístup k jeho kódům. Přístup Kubáncům k americkému softwaru i k jeho inovovaným verzím navíc dlouhodobé ztěžuje americké obchodní embargo vůči Kubě. Komisi, která prosazuje přechod na nový bezplatný software s otevřeným kódem, předsedá ministr výpočetní techniky a spojů Ramiro Valdes.

Podle expertů kubánské Univerzity informačních věd má zhruba pětina počítačů na ostrově operační systém Linux. Novu podle nich začalo používat několik ministerstev a vysoké školství, přejít na ni ale nechtějí některé státní podniky. Brání se tím, že nový operační systém není kompatibilní s jejich softwarovými aplikacemi.

 

Možná díky nim zjistíte, že Linux se od Windows navenek zas tolik neliší, nabízí některé šikovné funkce navíc, případně se jej přestanete bát jako velké neznámé. Jde hlavně o počáteční odhodlání, díky kterému si můžete značně rozšířit obzory. A když vás Linux nezaujme? Prostě CD z mechaniky vyndáte, a už nikdy na něj nemusíte sáhnout, nikdo vám jej nebude nutit. Ta zkušenost vám však zůstane navždycky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků