Výzkum společnosti IDC ukazuje, že oblast superpočítačů patří v posledních pěti letech mezi nejrychleji rostoucí obory IT trhu, a to nejen kvůli neustále padajícím cenám hardwaru.

Microsoft se tedy snaží s novým systémem zaujmout uživatele, pro které byla oblast superpočítačů v minulosti nedosažitelná.

Vývojářům by měl nový systém usnadnit využití výkonu superpočítačů i pro produkty, které firmy vlastní a jejichž pracovníci je rutinně používají každý den. Například programy Excel nebo SharePoint Server tak z HPC infrastruktury dokážou vytěžit maximum díky podpoře nové architektury.

Superpočítač používá i čipy pro herní konzole PlayStation 3

Americký vojenský počítač Roadrunner je podle většiny odborníků dnes zřejmě nejrychlejším výpočetním strojem ve světě. Přispívá k tomu i třináct tisíc čipů, které by za jiných okolností sloužily ke hraní. K výstavbě stroje, který jako první překročil mýtickou „petaflopovou hranici“, byly použity technické součástky, které jsou běžně „mozkem“ herních konzolí PlayStation 3.

 

Petaflop je označení pro tisíc triliónů. Toto množství početních operací zvládne Roadrunner za jedinou sekundu (přesně jich v této době provede 1026 triliónů). Výpočty, na které bylo dříve třeba dlouhé týdny nebo dokonce celé měsíce, je tak na superpočítači Roadrunner možné provádět v reálném čase – za několik hodin. Více se dovíte zde.

 Windows HPC Server 2008 je následovníkem operačního systému Compute Cluster Serveru, který byl vydán v roce 2003. Podle Microsoftu by měl být přechod na nový systém pro běžné uživatele i administrátory lehkou záležitostí, neboť přímo novinka vychází z aktuálního prostředí Windows Server 2008.

Na vývoji nového operačního systému Microsoft spolupracoval s více než 60 dalšími společnostmi. Testovací kopii Windows HPC Serveru 2008, která bude funkční po dobu 180 dní, mohou zákazníci stahovat na stránkách Microsoftu.