Microsoft je přesvědčen, že v případných sporech zvítězí a že bude oprávněn požadovat po uživatelích open-source programů licenční poplatky.

Hlavních vývojář Linuxu Linus Torvalds si však myslí, že Microsoft porušuje mnohem více patentových práv než jádro jím vyvinutého operačního systému či jiné aplikace platformy open-source.

Květnová kauza: Microsoft vs. open-source
Právník Microsoftu Brad Smith v květnovém rozhovoru pro magazín Fortune uvedl, že open source programy porušují celkem 235 patentů Microsoftu. Konkrétně systémové jádro Linuxu se provinilo v 42 případech, jeho uživatelské rozhraní a další prvky porušují 62 patentů Microsoftu. Balík kancelářských programů OpenOffice.org údajně kopíruje 45 patentů Microsoftu, v dalších 83 případech ochrannou známku měly porušit přídavné balíčky pro tento program. [celá zpráva]

"Je mnohem pravděpodobnější, že Microsoft neoprávněně používá více patentů než Linux. Jestliže by zdrojový kód Windows byl podroben stejně přísnému zkoumání jako Linux, shledal by Microsoft, že pracuje s autorskými právy, které vlastní jiné společnosti," uvedl Torvalds pro deník InformationWeek.

Torvalds se domnívá, že některé ze "základních" patentů pro operační systémy byly zapsány do katalogů v roce 1960, avšak jejich právní ochrana již dávno uplynula. Torvalds předpokládá, že Microsoft brzy některé ze svých údajných patentů, které jádro Linuxu porušuje, jmenuje.

Co znamená pojem "open-source"
Open-source aneb otevřený software je software dostupný zdarma pro uživatele. Vývojáři mají volný přístup do jeho kódů, mohou jej měnit a doplňovat o vlastní prvky. Uživatelé - hlavně větší firmy, platí za údržbu a technickou podporu těchto aplikací. Vůbec nejpopulárnější open-source platformou je Linux.

"Jejich pojmenováním bychom mohli dokázat, že je Linux neporušuje všechny (což je možné, zvláště když jsou patenty napsány špatně), nebo by bylo možné se jim vyhnout přeprogramováním," dodal Torvalds.