Hlavní obsah

Vysoké odměny za zcizená tajemství. USA vznesly nová obvinění proti Huawei

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington

Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek vzneslo další obvinění proti čínskému technologickému gigantu Huawei a dvěma jeho dceřiným společnostem. Podle agentury AP federální prokurátoři společnost obviňují z úmyslu ukrást obchodní tajemství od konkurenčních firem v USA. Spojené státy již delší dobu Huawei viní z krádeže technologií a ze špionáže pro Peking, což čínská firma odmítá. Nová obvinění společnost Huawei zatím nekomentovala.

Foto: Aly Song, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Spojené státy viní čínskou firmu z krádeže zdrojových kódů a obchodních tajemství z oblasti technologie mobilních vysílačů a robotiky od šesti amerických firem. Podle prokuratury vedení Huawei dokonce slibovalo vysoké odměny těm svým zaměstnancům, kteří z amerických firem ukradnou nejhodnotnější tajemství. Společnost také údajně využívala ke krádeži duševního vlastnictví profesory na univerzitách.

Patentová válka mezi Čínou a USA, Huawei zažaloval Verizon

Mobil

Státní zastupitelství rovněž čínskou společnost znovu viní z toho, že působila v zemích, které jsou pod americkým sankčním režimem, například v Severní Koreji a v Íránu.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa dlouhodobě varuje před Huawei jako před hrozbou pro národní bezpečnost. Američané přitom vyvíjejí tlak na svoje západní spojence, aby zařízení firmy nepoužívali při budování mobilních sítí nové generace a další informační infrastruktury.

Zmírnění sankcí

Washington v květnu společnost Huawei zařadil na černou listinu. Následně však americké ministerstvo obchodu umožnilo firmě nakupovat některé americké zboží, aby zmírnilo dopady na její zákazníky, z nichž mnozí provozují komunikační sítě na americkém venkově. Trumpova administrativa ve čtvrtek prodloužila platnost licence, jež povoluje americkým podnikům s čínskou společností obchodovat, o dalších 45 dní.

Huawei loni popřela předchozí obvinění od Spojených států, jež se týkají bankovních podvodů, obcházení sankcí uvalených na Írán a bránění spravedlnosti. Na základě amerického zatykače byla na konci roku 2018 v Kanadě zadržena finanční ředitelka Huawei Meng Wan-čou, která nyní bojuje proti vydání do USA.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval již dříve český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že mohou být zneužity. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Huawei a sítě 5G

Firmu založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.

5G je pátá generace mobilních sítí umožňující řádově vyšší přenosovou rychlost dat. Její vysoká kapacita je zásadní pro internet věcí a rychlá odezva např. pro autonomní vozy. 5G nenahradí současné sítě hned, budou nějakou dobu fungovat společně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám