Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Milan Malíček, Právo

Přechod mezi operátory bude snazší, Zeman podepsal zákon

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se sníží a zkrátí se také lhůta pro převod telefonního čísla. Přináší to novela o elektronických komunikacích, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory, a v konečném důsledku pomoci k poklesu cen.

Prezident Miloš Zeman Foto: Milan Malíček, Právo
Přechod mezi operátory bude snazší, Zeman podepsal zákon

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi klesne podle novely z 20 procent na 5 procent z ceny, která ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. V případě ukončování smlouvy na dobu určitou lidé po třech měsících jejího trvání nebudou hradit nic. Doba pro převedení čísla při změně mobilního operátora se zkracuje z deseti dnů zpravidla na dva pracovní dny. Zákazník při přechodu ke konkurenci také nebude muset kontaktovat svého dosavadního operátora.

Novela bude účinná od dubna příštího roku. Operátoři už dříve uváděli, že se změnami počítali.

Předloha také výslovně stanoví, že přenesení telefonního čísla je bezplatné. Operátor by ale mohl zpoplatnit vrácení nespotřebovaného kreditu. Vznikne také kalkulátor, díky němuž si klienti budou moci nezávisle porovnat ceny jednotlivých operátorů. Srovnávací nástroj, provozovaný Českým telekomunikačním úřadem, bude hodnotit také kvalitu služeb.

Zákon rovněž zavádí sankce za nedodržení evropského nařízení o regulaci ceny za volání a za textové zprávy do zahraničí v rámci Evropské unie.

Podle několika dřívějších mezinárodních srovnání jsou ceny mobilních služeb v Česku jedny z nejvyšších v Evropě. Operátoři se brání, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání vycházející z jejich ceníků, protože velká část uživatelů získala individuální výhodnější nabídku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků