Hlavní obsah
 

Nejvýkonnější mobilní čipset dostane sedm desítek mobilů

Tím nejvýkonnějším mobilním čipsetem je Snapdragon 865 od společnosti Qualcomm. Do svých přístrojů procesory tohoto podniku nasazuje celá řada společností, jako jsou Samsung, Oppo, Sony, Asus či Xiaomi. Výrobce se nyní pochlubil, že špičkový čipset nabídne během nadcházejících měsíců na sedm desítek různých modelů.

 
Nejvýkonnější mobilní čipset dostane sedm desítek mobilů

Zatímco některé smartphony s tímto čipsetem již byly představeny, jiné si premiéru teprve odbydou. Nejrychlejším procesorem je tak například vybavena série chytrých telefonů Galaxy S20 od společnosti Samsung.

Je však nutné zdůraznit, že se to netýká evropského trhu. Snapdragon 865 používají přístroje tohoto výrobce například v USA a na některých dalších trzích, kde jsou již k dispozici sítě 5G. Konkrétně v Česku se tak přístroj prodává s Exynosem 990, což je alternativa právě k vrcholnému modelu od Qualcommu.

Co budou nové telefony umět?

Pohled na specifikace výkonného procesoru od Qualcommu jasně ukazuje, co všechno budou umět nové mobily, které premiéra teprve čeká. Snapdragon 865 totiž může pohánět přístroje vybavené displeji s rozlišením až QHD+, které pracují na frekvenci až 144 Hz.

Napojeny mohou být fotoaparáty s rozlišením až 200 MPx, případně modely s nižším rozlišením 64 MPx, které by však v praxi měly nabídnout vyšší obrazovou kvalitu než 200MPx modely.

Čipset Snapdragon 865 je aktuálně nejrychlejší na trhu.

Foto: archív výrobce

Senzory by měly být schopné natáčet až 8K videa při 30 snímcích za sekundu, případně 4K záznamy při 120 fps. Samozřejmostí je podpora HDR.

Velmi bohatá bude také nabídka podporovaných komunikačních standardů. Ve výbavě by neměly chybět bezdrátové technologie Wi-Fi 802.11ax, WiGig 802.11ad či Bluetooth 5.1. Samozřejmostí je také podpora NFC či dvoupásmový GNSS přijímač pro připojení k sítím GPS, Glonass, Beidou, QZSS a Galileo.

Výkonnostní špička

Alespoň v rychlosti připomeňme, že nový čipset je nástupcem loňského modelu Snapdragon 855 od Qualcommu. Ve srovnání s ním by měl být až o čtvrtinu výkonnější, což je zásluha nové generace jader nazývaných Kryo 585. Jde o osmijádrový čip, který se skládá z jednoho výkonného jádra taktovaného na 2,84 GHz, tří podpůrných jader s frekvencí 2,42 GHz a čtyř úsporných jader taktovaných na 1,8 GHz.

Polepšit by si telefony měly také v oblasti mobilní grafiky. Snapdragon 865 totiž nabídne nové grafické jádro Adreno 650, které slibuje až o 20 % vyšší výkon. K tomu by měla dopomoci mimo jiné podpora rychlejších pamětí LPDDR5.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků