Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Kdo je nejvýhodnější? Neomezená data v podání českých operátorů

Trojlístek je kompletní. O2 jako poslední tuzemský operátor představil ve čtvrtek svou nabídku tarifů s neomezeným mobilním internetem. Jak tato nabídka obstojí ve srovnání s konkurenčními společnostmi T-Mobile a Vodafone?

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Kdo je nejvýhodnější? Neomezená data v podání českých operátorů

Ještě před pár měsíci měli tuzemští operátoři prakticky totožné nabídky, což jim bylo zákazníky často vyčítáno. Jednotlivé nabídky napříč konkurenčním prostředím se lišily jen velmi nepatrně – zpravidla množstvím nabízených dat či v řádech desetikorun i cenou.

To se ale s příchodem neomezených dat změnilo. Každý operátor totiž nabídku pojal podle vlastních preferencí.

O to je ovšem srovnání a případný výběr mezi jednotlivými operátory pro zákazníky složitější. Právě proto se vyplatí jednotlivé nabídky pořádně prostudovat a všímat si všech háčků, které jednotlivé tarify mají.

Na první pohled se může jevit jako nejlevnější nabídka Vodafonu. A svým způsobem je to skutečně pravda, neomezená data i s voláním a SMS zprávami tady případní zájemci mohou sehnat už od 599 Kč za SIM kartu. Vodafone ale nenabízí neomezená data pro jednotlivce, na takto výhodnou nabídku tedy dosáhnou pouze čtyři uživatelé, kteří se podepíšou pod jednu smlouvu.

Nabídka tarifů Vodafone s datovým balíčkem

Foto: archív operátora

Bez pevného internetu to nejde

K tomu je navíc nutné využívat ještě pevné připojení od Vodafonu nebo UPC, což výslednou cenu ještě zvýší. Pokud by si tedy takový tarif pořídili čtyři lidé, výsledná faktura bude napsána na 2795 Kč. A to už tak atraktivní cena není.

Samozřejmě pokud si pořídí neomezená data od Vodafonu méně lidí, cena výrazně naroste. Jedna SIM s neomezenými službami vyjde na 998 Kč. Po započítání pevného připojení se tak celková útrata za měsíc pro dva vyšplhá na 2396 Kč. Případní zájemci navíc musí počítat s tím, že rychlost je u všech nabízených tarifů přiškrcena na 10 Mb/s, což není zrovna moc.

Průměrné rychlosti mobilního internetu v Česku jsou výrazně vyšší. Vodafone nabízí v Česku třetí nejrychlejší mobilní připojení (LTE) s průměrnou rychlostí 36,8 Mbit/s. Aktuální „neomezená“ nabídka nejmladšího tuzemského operátora je tedy více než třikrát pomalejší.

Pro úplnost dodejme, že nejrychlejší LTE připojení v Česku má v současnosti T-Mobile (46,4 Mbit/s) a dvojkou na trhu je O2 s rychlostí 37 Mbit/s. Vyplývá to ze statistik serveru DSL.cz, který pravidelně monitoruje rychlost různých typů připojení napříč celou republikou.

Poskládat tarif podle vlastních preferencí

Právě v otázce rychlosti neomezeného internetu má navrch nabídka od T-Mobilu. Růžový operátor totiž začne rychlost zpomalovat na 10 Mb/s až po překročení měsíčního limitu 50 GB, což je pořádná porce dat. Zmiňovaných 50 GB je možné prosurfovat neomezenou rychlostí.

Za skutečně neomezený tarif, který obsahuje kromě internetu také volání a SMS zprávy do všech sítí, zaplatí případní zájemci u T-Mobilu 1275 Kč. V případě, že nepotřebují například tolik volat, může být cena i citelně nižší – u růžového operátora si lidé mohou poskládat tarify doslova na míru podle toho, co skutečně využijí.

Například základní tarif s 1,5 GB dat, 100 volnými minutami a 100 SMS vyjde dohromady na 375 Kč. Neomezené volání a SMS zprávy společně s datovým limitem 12 GB bude stát 825 Kč. Zákazník si přitom může zvolit variantu smlouvy s dotací na telefon ve výši až 5000 (na 24 měsíců) či bez dotace (bez časového závazku), a to za stejnou cenu měsíčního paušálu jako při variantě s dotací.

Nabídka nových tarifů od T-Mobilu

Foto: archív operátora

O2 nabídne různé rychlosti

O2 má pravidla u svých neomezených tarifů NEO, které byly představeny ve čtvrtek, jasně stanovena. Uživatelé vždy získají neomezené volání, SMS zprávy a také internet – cena jejich měsíčního vyúčtování se bude odvíjet podle toho, jakou rychlostí budou chtít surfovat.

Nejlevnější tarif s neomezeným internetem vyjde na 1099 Kč. Případní zájemci nicméně musejí počítat s tím, že rychlost bude omezena na 5 Mb/s. Tarif s rychlostí 20 Mb/s pak vyjde na 1299 Kč. O2 nabízí klidně i rychlost až 300 Mb/s, ta však již případné zájemce vyjde na 1599 Kč.

Rychlost u poslední zmiňované nabídky je nicméně tak vysoká, že na ni dosáhnou uživatelé pouze v některých částech republiky v rámci sítě 4G+. Tento signál přitom není dostupný například ani v celé Praze.

V případě, že lidé neomezený internet nevyužijí, nabízí všichni tuzemští operátoři také tarify s jasně stanovenými datovými limity. Ty jsou pochopitelně levnější než nabídky uvedené výše.

Tarify O2 NEO

Foto: repro O2

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků