Hlavní obsah
Google Android Foto: Reuters

Google omezil firmě Huawei u nových mobilů možnosti využití Androidu

Americká společnost Google omezila čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android, uvedla v pondělí stanice BBC. Čínský výrobce mobilů zatím nekomentoval opatření související s krokem amerického ministerstva obchodu, které minulý týden zařadilo Huawei na černou listinu.

Google Android Foto: Reuters
Google omezil firmě Huawei u nových mobilů možnosti využití Androidu

Google v prohlášení uvedl, že je to v „souladu s nařízením (ministerstva obchodu) a posuzuje provedení těchto kroků”. Některé kroky už firma provedla, není ale jasné, jaké.

Podle agentury Reuters se chystá Google odstřihnout výrobce mobilních telefonů Huawei od některých aktualizací svého operačního systému Android. Podle informací agentury Reuters by tak mohly nové smartphony Huawei ztratit přístup k řadě oblíbených služeb Googlu, jako jsou například jeho aplikace Play Store, Gmail a YouTube nebo Maps.

BBC uvedla, že opatření se nemá týkat stávajících výrobků, které budou moci aktualizovat aplikace i služby Google Play a používat nové bezpečnostní záplaty.

U nových mobilů pak aktualizace možné zřejmě nebudou, i když budou moci telefony dále využívat operační systém Android, protože je to otevřený systém.

„Dokud nebudeme mít jasné vyjádření Googlu, je obtížné spekulovat o důsledcích (opatření),” komentoval zprávu agentury Reuters podle serveru BBC analytik Ben Wood z poradenské firmy CCS Insight. Připustil ale, že důsledky pro Huawei by mohly být „velké”.

Firma vyvíjí vlastní aplikace

Americké ministerstvo obchodu minulý týden zařadilo společnost Huawei Technologies a jejích sedm desítek poboček na černou listinu, což firmě výrazně zkomplikuje přístup k součástkám a komponentům nabízeným americkými podniky. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale firma popírá. Podle některých se tak Washington snaží omezit globální expanzi firmy Huawei Technologies.

Šéf Huawei Žen Čeng-fej v sobotu řekl japonskému serveru Nikkei: „Už jsme se na to připravili.” Uvedl, že firma vyvíjí vlastní součástky pro mobilní telefony. Analytik Ben Wood dodal. „Huawei pracuje tvrdě na vývoji vlastní galerie aplikací a dalších softwarových nástrojích podobně, jako pracuje na chipsetech.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků