Hlavní obsah
Šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) a šéf Nokie Stephen Elop Foto: Reuters

Finanční problémy Nokie gradují, Indie chce doplatit na daních 7,7 miliardy korun

Indické úřady požadují po finském výrobci mobilních telefonů Nokia, aby za uplynulých několik let doplatil daně v objemu 20,8 miliardy rupií (7,7 miliardy Kč). Firma však hodlá proti tomuto požadavku bojovat.

Šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) a šéf Nokie Stephen Elop Foto: Reuters
Finanční problémy Nokie gradují, Indie chce doplatit na daních 7,7 miliardy korun

Nokia se nyní potýká s poklesem tržeb a úbytkem rezervní hotovosti. Uhrazení daňových nedoplatků požadovaných indickými úřady by její finanční situaci ještě více zkomplikovalo, napsala agentura Reuters.

"Nokia trvá na svém názoru, že postupuje zcela v souladu s místními zákony i bilaterální daňovou dohodou uzavřenou mezi vládami Indie a Finska, a bude se usilovně bránit," uvedla firma v reakci na indické daňové požadavky.

Indie v poslední době agresivně vymáhá daně od zahraničních podniků, aby udržela pod kontrolou rozpočtový deficit a vyhnula se zhoršení svého úvěrového ratingu. Daňové spory nyní s Indií vedou například firmy Royal Dutch Shell, Vodafone Group a LG Electronics.

Nokia přestala vyplácet dividendy

Společnost Nokia se letos rozhodla, že poprvé za více než 20 let nevyplatí žádnou dividendu, aby měla dostatek hotovosti pro posílení své pozice na trhu. V loňském roce objem její hotovosti klesl o 22 procent na 4,4 miliardy eur (113 miliard Kč).

Nokia byla 14 let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale nedávno sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Firma zaostává zejména na trhu s chytrými telefony.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků