Hlavní obsah
Telefonů podporujících 5G připojení je na trhu celá řada. Foto: archív výrobce

5G telefony zažijí obrovský boom, jejich prodej raketově vzroste, tvrdí prognóza

Celosvětový prodej chytrých telefonů umožňujících využívat mobilní sítě páté generace (5G) se v letošním roce zvýší zhruba o 1300 procent na rekordních 250 milionů přístrojů. Předpověděla to výzkumná společnost Strategy Analytics. Vloni se podle jejích údajů prodalo 18 milionů smartphonů s 5G.

Telefonů podporujících 5G připojení je na trhu celá řada. Foto: archív výrobce
5G telefony zažijí obrovský boom, jejich prodej raketově vzroste, tvrdí prognóza

„V roce 2020 se po celém světě prodá čtvrt miliardy smartphonů s 5G,” uvedl Ken Hyers ze Strategy Analytics. „Čína a Spojené státy jsou pro 5G největšími trhy. Apple iPhone, Huawei a Samsung jsou pak třemi předními značkami, které se letos na globálním prodeji smartphonů s 5G dohromady podílejí dvěma třetinami,” dodal.

Sítě páté generace technicky navazují na stávající sítě čtvrté generace (4G) a jejich standard LTE Advanced. Proti stávající technologii umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení.

„Kategorie 5G je hlavním motorem růstu trhu se smartphony dnes i pro příští desetiletí,” uvedl Ville-Petteri Ukonaho ze Strategy Analytics. Upozornil nicméně, že řada modelů s 5G je i nadále příliš drahá a většina sítí 5G stále nedokončená.

Výzkumná společnost IDC koncem srpna předpověděla, že globální odbyt všech smartphonů letos kvůli negativním hospodářským dopadům pandemie covidu-19 klesne o 9,5 procenta na 1,2 miliardy přístrojů. Na příští rok už ale počítá s devítiprocentním nárůstem.

5G internet v Česku

První zemí, která spustila komerční provoz 5G, se loni v dubnu stala Jižní Korea. V Evropě jako první pro komerční využití spustilo 5G loni v červenci Monako, tuzemští zákazníci nicméně mohou mobilní sítě páté generace také využívat.

Například zákazníci O2 mohou 5G internet využívat už od léta v širším centru Prahy a také ve středočeském Kolíně. O rozšíření do dalších měst rozhodne nicméně až plánovaná aukce kmitočtů, kterou organizuje Český telekomunikační úřad. Právě uvolněné frekvence budou určeny pro mobilní sítě páté generace.

Vodafone zase nabízí 5G připojení lidem od října v metru a v některých městech. „Jako první se nová síť dostává do Karlových Varů, Ústí nad Labem a Jeseníku, tedy ke třem vítězům soutěže 5G pro 5 měst, kterou loni vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj. Navíc Vodafone přidává i nejobydlenější oblasti České republiky – Prahu a Brno,“ řekl Novinkám mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec.

Hlavní výhoda 5G spočívá především ve vyšších přenosových rychlostech, ty jsou ve srovnání s aktuálně dostupnou sítí 4G až desetinásobné. Konkrétně O2 nabízí zatím jako jediný tuzemský operátor rychlost stahování dat 600 Mb/s a rychlost odesílání 100 Mb/s.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků