Za analýzou, která si kladla za cíl rozklíčovat pozadí vazeb mezi Huawei a čínskou vládou, stojí profesor Christopher Balding z Fullbright University Vietnam a tým londýnského think-tanku Henry Jackson Society.

Analýza ukázala, že především střední technický managment je silně napojen na aktivity čínských tajných služeb a armády. Podle Baldinga mohou být někteří zaměstnanci spojováni s průmyslovou špionáží a hackerskými aktivitami vůči USA a dalším státům.

Týká se to jen tří lidí, tvrdí Huawei

Samotní autoři studie nicméně upozorňují na to, že ve zkoumaných materiálech jsou pouze nepřímé důkazy a náznaky o tom, že manažeři Huawei „sedí na dvou židlích“, tedy že zároveň pracují také pro státní orgány. Životopisy se podařilo získat z úniků na internetu z databází třetích stran.

Huawei analýzu odsoudil, podle zástupců podniku pojednává pouze o jednotkách případů.  „Upozorňuji, že tři zveřejněné příklady z celkově 25 tisíc zkoumaných životopisů jsou zcela nekonkrétní a jedná se o účelové spekulace. Nemluvě o tom, že podklady pro zmiňovanou studii byly získány zpracováním osobních údajů zaměstnanců údajně uniklých z databází třetích stran,“ prohlásil mluvčí české pobočky Huawei Pavel Košek.

„Ve společnosti Huawei máme přísná pravidla pro přijímání kandidátů s pracovní minulostí ve vládním či armádním sektoru. Ta platí i v České republice a jsou velmi jednoduchá: uchazeč před nástupem do naší společnosti musí prokázat, že pracovní vztahy s vládou či armádou ukončil,“ uzavřel Košek.

Kauza Huawei vs. USA  

Mezi USA a Čínou zuří obchodní válka už od loňského roku, v jejím důsledku bylo uvaleno embargo na společnost Huawei. Americké ministerstvo obchodu v květnu zařadilo čínského výrobce na černou listinu, kvůli čemuž americké podniky nesměly bez zvláštního povolení s Huawei spolupracovat. Americký prezident Donald Trump nicméně na konci června dovolil firmě nakupovat v USA.

Podle analytiků bude mít celá kauza s největší pravděpodobností negativní dopad na společnost Huawei, výrazně klesne podíl trhu tohoto podniku. Naopak těžit z toho může jihokorejský podnik Samsung Electronics, který je aktuálně jedničkou trhu. Uvedla to ratingová agentura Fitch Ratings.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval kromě USA i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.