Hlavní obsah

Restrikce vůči Huawei představují bezpečnostní rizika, varoval Google

Washington

Americká internetová společnost Google varovala, že obchodní restrikce vůči čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei přinášejí rizika pro národní bezpečnost Spojených států. Informoval o tom server listu Financial Times.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to ale popírá. USA v polovině května zařadily firmu Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. Krátce poté však Washington na tři měsíce obchodní restrikce vůči Huawei zmírnil.

Google v květnu uvedl, že po uplynutí této tříměsíční lhůty omezí čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Podle zdrojů listu Financial Times se nyní vedoucí představitelé Googlu snaží přesvědčit americké úřady, aby byla jejich podniku poskytnuta výjimka ze zákazu dodávek pro Huawei bez licence.

Větší šance pro hackery?

Google se obává zejména toho, že nebude moci aktualizovat svůj operační systém Android na chytrých telefonech firmy Huawei. To by podle něj mohlo čínský podnik přimět k vývoji vlastní verze tohoto operačního systému, která by byla méně odolná vůči útokům hackerů.

"Google argumentuje, že USA přerušením jeho obchodních vztahů s Huawei riskují vznik dvou druhů operačního systému Android: originální verze a verze hybridní. Tato hybridní verze by pravděpodobně obsahovala více softwarových závad než verze Googlu, takže by telefony Huawei mohly být vystaveny většímu riziku neoprávněného nabourání do systému," uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s obsahem rozhovorů Googlu s americkými úřady.

Společnost Google podle listu Financial Times uvedla, že se nyní soustředí na "ochranu bezpečnosti uživatelů Googlu na milionech existujících mobilních telefonů Huawei ve Spojených státech a po celém světě".

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval kromě USA i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Technologičtí giganti dávají od Huawei ruce pryč

Google v reakci na přidání společnosti Huawei na černou listinu amerického ministerstva obchodu uvedl, že přestane do nových přístrojů dodávat některý klíčový software. U chystaných produktů by tak nemusely být dostupné všechny služby – například Play Store, Gmail a YouTube nebo Google Mapy.

Omezení ze strany Googlu není pro Huawei jediný problém. Kvůli celé bezpečnostní kauze dávají od čínského výrobce ruce pryč také další technologické giganty. Jsou mezi nimi společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx či například Broadcom. Informovala o tom agentura Bloomberg s tím, že napětí mezi USA a Čínou kvůli tomu graduje.

Intel je v současnosti největším výrobcem procesorů na světě, i když se soustředí primárně na stolní počítače a servery. Qualcommu patří prvenství mezi mobilními čipsety. Xilinx prodává programovatelné čipy používané v síti a Broadcom je dodavatelem přepínacích čipů, ale například patří také k největším výrobcům BlueTooth a WiFi čipů na světě.

V nabídkách těchto společností je ovšem celá řada dalších klíčových komponent, které jsou nezbytné k výrobě smartphonů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám