Společnost Samsung držela v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětový podíl 23,1 %. Huawei se mohl těšit z druhé příčky, a to díky podílu 19 % – mimochodem právě tento čínský podnik byl jediným, kterému prodeje rostly. Pro úplnost dodejme, že trojkou trhu byla firma Apple (11,7 %).

Odbyt chytrých telefonů za 1. kvartál roku 2019

Odbyt chytrých telefonů za 1. kvartál roku 2019

FOTO: David Ryneš, Novinky

S ohledem na aktuálně probíhající kauzu okolo společnosti Huawei se však může stát, že se v nadcházejících měsících rozložení karet na trhu změní. Řada analytiků se totiž shoduje na tom, že pokles prodejů může být u Huawei až o čtvrtinu.

Podle agentury Fitch Ratings by z toho mohla těžit právě společnost Samsung, která velmi pravděpodobně upevní dominantní postavení na trhu. To se ale pochopitelně ukáže nejdříve v horizontu několika měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:
USA zařadily Huawei na černou listinu, firma nenakoupí americké součástky
Kroky USA proti Huawei mohou zpomalit zavádění sítí 5G
Macron: Cílem Francie je bezpečnost, ne blokování Huawei

Kritika ze strany USA

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá.

Americké ministerstvo obchodu kvůli tomu dokonce zařadilo Huawei na černou listinu, kvůli čemuž americké podniky nesmí s čínským výrobcem obchodovat. Sankce sice byly na tři měsíce zmírněny, nicméně napětí mezi USA a Čínou trvá.

Spojené státy se snaží přimět své spojence, aby společnost Huawei z bezpečnostních důvodů vyloučili z budování mobilních sítí páté generace (5G). Firma uvedla, že do konce března podepsala s operátory 40 kontraktů na tyto sítě.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
Může se vám hodit na Zboží.cz: