Hlavní obsah

Americké sankce mohou srazit prodeje mobilů Huawei o čtvrtinu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Odbyt chytrých telefonů čínské technologické firmy Huawei, která čelí americkým sankcím, by podle analytiků oslovených agenturou Reuters mohl letos klesnout až o čtvrtinu. Postupně by se přitom smartphony této značky mohly z mezinárodního trhu vytratit zcela, dodávají experti.

Foto: David Ryneš, Novinky

Odbyt chytrých telefonů za 1. kvartál roku 2019

Článek

Huawei je co do objemu druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě (19 %), po společnosti Samsung (23,1 %). Trojkou trhu je v současnosti Apple (11,7 %).

Pokud zůstane v platnosti zákaz amerického ministerstva obchodu, který čínské firmě brání nakupovat součásti nebo technologie u amerických dodavatelů, mohla by těchto svých přístrojů dodat na trh o čtyři až 24 procent méně, odhadují analytické společnosti Fubon Research a Strategy Analytics.

Dočasné zmírnění sankcí

I další oslovení experti očekávají, že se dodávky Huawei, kterou americká vláda podezírá ze špionáže, v příštích šesti měsících sníží. Své odhady ale odmítali kvantifikovat, protože vláda vzápětí nařízení z minulého týdne dočasně na tři měsíce zmírnila.

Zákaz prodávat firmě Huawei své zboží a služby se týká těch firem, jejichž technologie pocházejí z více než 25 procent ze Spojených států. Postihuje tedy i neamerické firmy.

„Huawei by mohl být příští rok vymazán ze západoevropského trhu, pokud ztratí přístup ke Googlu,” řekla agentuře Reuters analytička Linda Suová ze společnosti Strategy Analytics. Expertka předpovídá, že dodávky chytrých telefonů Huawei na trh se příští rok sníží o 23 procent.

Trump: Huawei je nebezpečný

Společnost Fubon Research pak snížila svůj odhad letošního odbytu chytrých telefonů Huawei na trh na 200 milionů, pokud nastane nejhorší možný scénář. Původně tato společnost odhadovala, že Huawei letos dodá na trh 258 milionů smartphonů.

Americká vláda minulý týden firmu Huawei zařadila na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. Kvůli tomu ukončily nebo omezily spolupráci společnosti ARM, Google, Microsoft, Broadcom, Qualcomm, Xilinx, Intel či Nvidia. Z nabídky vyřadili přístroje společnosti Huawei – a pochopitelně také sesterský Honor – i někteří britští a japonští operátoři.

Americký prezident Donald Trump minulý týden ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou. Zároveň však naznačil, že by americké výhrady vůči telekomunikačnímu gigantovi mohly být vyřešeny v rámci americko-čínské obchodní dohody.

Kritika ze strany USA

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá.

Spojené státy se snaží přimět své spojence, aby společnost Huawei z bezpečnostních důvodů vyloučili z budování mobilních sítí páté generace (5G). Firma uvedla, že do konce března podepsala s operátory 40 kontraktů na tyto sítě.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Reklama

Výběr článků

Načítám