Hlavní obsah

Nokia slaví 150 let. Vyráběla mobily, holínky i toaletní papír

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Společnost Nokia letos slaví úctyhodné 150. narozeniny. K této příležitosti vydal finský podnik video, ve kterém se snaží zmapovat některé z pilířů své historie. Kromě mobilních telefonů se totiž tato firma věnovala také papírenskému průmyslu, například i výrobě toaletních papírů a zpracování kaučuku.

BEZ KOMENTÁŘE: Nokia oslavila 150. narozeninyVideo: Nokia

 
Článek

Historie Nokie sahá až do roku 1865. Tehdy ji založil Fredrik Idestam ve městě Nokia – právě podle něj se tento světoznámý podnik jmenuje. K papírně se na konci 19. století přidala firma na zpracování kaučuku, kterou vlastnil Eduard Polón. V portfoliu Nokie se tak rázem objevily například holínky.

V první polovině 20. století se Nokia jako jedna z mála světových společností rozhodla věnovat výrobě elektronických součástek. Od telefonních, telegrafních a elektrických kabelů se postupně podnik propracoval až k práci na radiostanicích pro armádu a záchranné služby. A právě to byl v 60. letech minulého století první vpád do telekomunikací.

Nokia chrlila jeden mobil za druhým

Rok 1967 se považuje za zlomový, neboť tehdy si nepříliš výrazná Nokia začala budovat renomé ve světě. Vznikla samostatná divize zabývající se výrobou telekomunikačních zařízení. Nejprve se vše točilo okolo síťových zařízení. První telefon – Mobira Senator – byl uveden na trh v roce 1982, o dva roky později se pak objevil slavný Mobira Talkman – přenosný autotelefon.

Foto: Nokia

Mobira Senator

Vývoj pak nabral velice rychlý spád a začátkem 90. let už Nokia chrlila na trh jeden mobilní telefon za druhým. Tyto přístroje se již podobaly modelům, které známe dnes. Rychlé inovace a nemalé investice do vývoje nesly svoje ovoce – finská společnost se stala největším výrobcem mobilů na světě.

Jenže vedení podniku usnulo na vavřínech a na začátku 21. století nestačila firma držet krok s nástupem chytrých telefonů. Někdejší šéf Nokie Jorma Ollila, který vedl firmu mezi lety 1992 a 2006 zkrátka nevěřil, že by lidé mohli chtít od mobilu něco jiného než jen posílat zprávy, telefonovat a občas si zahrát nějakou jednoduchou hru. A právě to se stalo firmě osudným.

Foto: Nokia

Nokia 5110

Popularita chytrých telefonů neustále rostla a vše vyvrcholilo rokem 2007, kdy společnost Apple ukázala světu první iPhone. Ten se stal naprostým fenoménem a malou chytrou krabičku, která dokáže přehrávat hudbu, chtěl téměř každý.

Comeback se nekonal

V roce 2012 tak byla Nokia sesazena z pozice nejpopulárnějšího výrobce mobilů jihokorejským konkurentem Samsung Electronics. Zvrátit to mělo spojení se společností Microsoftem a přechod na platformu Windows Phone.

Foto: Reuters

Šéf Microsoftu Steve Ballmer (vlevo) a šéf Nokie Stephen Elop ukazují světu nový chytrý telefon Lumia 920.

Fenomenální comeback se ale nekonal. Výsledkem navázané spolupráce byl nakonec odprodej mobilní divize Nokie americkému softwarovému gigantu. Ten za akvizici zaplatil loni v září 5,44 miliardy eur (149,4 miliardy Kč).

Finská Nokia působí i nadále ve svých aktivitách jako samostatný subjekt. I když již nevlastní mobilní divizi, věnuje se například oblasti telekomunikační infrastruktury.

Fanoušci této značky se však stále nechtějí smířit s tím, že by tato slavná značka měla z pultu obchodů definitivně zmizet. Tu a tam se tak objeví zpráva, že Nokia chystá nový mobil, zástupci podniku to ale obratem popírají.

Reklama

Související témata:

Související články

Nokia již patří Microsoftu

Finská společnost Nokia dokončila prodej své divize výroby mobilních telefonů americkému Microsoftu. Obě firmy se současně dohodly, že součástí transakce...

Výběr článků

Načítám