„Hledali jsme všude možně, ale přesto jsme nenalezli žádné dobré tablety s Androidem,“ prohlásil na tiskové konferenci Brook Eaton z Nokie, který tak zároveň zdůvodnil, proč se finský výrobce rozhodl znovu bojovat o přízeň běžných zákazníků.

Nový tablet se jmenuje Nokia N1 a sází na kompaktnější rozměry (201 x 139 x 6,9 mm). Ty jsou víceméně dány 7,9palcovým IPS displejem s rozlišením 2048 x 1536 obrazových bodů. Proti poškození je dotykový panel chráněn odolným sklem Gorilla Glass 3, podobně jako celá řada konkurentů. Záda tabletu jsou vyrobena z hliníku.

Nokia N1

Nokia N1

FOTO: archív výrobce

Pracovní tempo přístroje udává čtyřjádrový 64bitový procesor Intel Atom Z3580 při frekvenci 2,3 GHz. Ten má k dispozici grafický čip PowerVR G6430, 2 GB operační paměti a 32GB úložný prostor. Vše pohání operační systém Android 5 Lollipop.

Jedním z hlavních rysů, kterým by se měla Nokia N1 odlišovat od konkurence, je uživatelské prostředí. Nabídne totiž svůj vlastní Z Launcher, který výrobce doposud nabízel výhradně majitelům chytrých telefonů s Androidem. V rámci tabletů jde však o premiéru. Z Launcher je inteligentní rozhraní, jež monitoruje vaši práci s přístrojem, a na základě toho vám intuitivně nabízí aplikace. V potaz přitom bere nejen den, ale i konkrétní čas.

Nokia N1

Nokia N1

FOTO: archív výrobce

Tradičně jsou k dispozici dva fotoaparáty – osmimegapixelový na přední straně a pětimegapixelový na té zadní. Ve výbavě nechybí ani bezdrátové adaptéry wi-fi a bluetooth. Výrobce se také pochlubil, že přístroj nabídne baterii s kapacitou 5300 mAh. Výdrž by tak měla být o pár hodin lepší než u stejně drahých konkurenčních tabletů.

Nokia N1 se začne prodávat nejprve v Číně, dostupnost pro další trhy je plánována až na příští rok. Kdy přesně se tablet objeví na pultech tuzemských obchodů, není jasné. Oficiální prodejní cena byla stanovena v přepočtu na 5500 Kč bez daní a dotací. Finální cena by se tak ale stále měla v Česku pohybovat pod hranicí sedmi tisíc korun.

Značka Nokia z nových mobilů zmizela

Finská společnost Nokia dokončila prodej své divize výroby mobilních telefonů americkému Microsoftu na konci dubna. Obě firmy také souhlasily, že součástí transakce nebudou dvě továrny v Indii a Koreji. Microsoft se dohodl na převzetí divize Nokie za 5,44 miliardy eur (149,4 miliardy Kč) loni v září.

ČTĚTE TAKÉ:
Nokia – od toaletního papíru přes holínky až k mobilnímu vrcholu a pádu

Název Nokia však již nové přístroje od amerického počítačového giganta nevyužívají, místo toho nesou pouze označení Lumia. Prvním takovým přístrojem je Lumia 535. [celá zpráva]

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale před dvěma roky sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finský výrobce zaspal hlavně na poli smartphonů.