„Nedávný vstup telefonů s Firefox OS na trh v Indii se setkal se zájmem. První telefon Intex Cloud FX který je prodáván pouze on-line, dosáhl během pár dnů 100 000 prodaných kusů a očekává se, že do konce roku dosáhne počet prodaných kusů půl miliónu,“ uvedl Pavel Cvrček ze serveru Mozilla.cz.

A důvod takového úspěchu? „Za 33 dolarů nemá na trhu odpovídající konkurenci,“ podotkl. Jedinou konkurenci pro smartphone Intex Cloud FX tak tvoří další chytré telefony s operačním systémem Firefox OS.

Spice Fire One (Mi-FX1)

Spice Fire One (Mi-FX1)

FOTO: archív výrobce

„Druhým dostupným telefonem na trhu je Spice Fire One (Mi-FX1), který stojí zhruba 37 dolarů. Na trhu je taktéž pár dní a informace o prodaných kusech v současné době není známa. India Karbonn Mobiles pak plánuje uvést další model na trh koncem září s cenou okolo 41 dolarů,“ doplnil Cvrček.

Levné chytré telefony mají podpořit rozvoj mobilních technologií v Indii. S jejich prodejem v Evropě se proto zatím nepočítá. Dostupné tak s největší pravděpodobností nebudou ani v České republice.

Firefox OS je založen na technologii HTML5, kterou využívají i webové prohlížeče. Právě díky snadnému programování by měly podle předpokladů rychle přibývat nové aplikace a společně s nimi se také rozšiřovat uživatelská základna.