Spamy, které z valné většiny tvoří nabídky nemovitostí, reklamy na hodiny angličtiny či různé podvodné pokusy o vylákání peněz, v posledních letech v Číně podstatně narostly. Není nijak neobvyklé dostat denně několik desítek podobných zpráv.

Na základě dohody mezi třemi hlavními čínskými mobilními operátory nebude nadále možné poslat z jednoho čísla více než 200 textových zpráv za hodinu nebo více než 1000 za den v pracovní dny. O víkendu jsou limity zvýšeny na maximálně 500 zpráv za hodinu a ne více než 2000 za den z jednoho čísla.

Spamy spolknou víc energie než velkoměsto

Ročně přijde do e-mailových schránek 62 biliónů nevyžádaných zpráv, tzv. spamů. Rozesílání, prohlížení a mazání těchto mailů ročně stojí 33 miliard kilowatthodin energie. To je spotřeba velkoměsta s 2,4 miliónu lidí.

Palivo na výrobu této energie (ročně asi 7,5 miliónu tun benzínu) by mohlo celý rok pohánět flotilu 3,1 miliónu automobilů. Uvádí to studie, o níž informoval německý deník Die Welt. Spamy jsou největší zátěží v USA. Je to však problém, který se dá řešit, jak loni ukázalo uzavření spamovacího místa McColo – počet spamů poté klesl o 70 procent.

Podle studie by energetická a ekologická cena nevyžádaných e-mailů mohla být ještě daleko vyšší nebýt automatických filtrů, které většinu této „pošty“ zadrží. Bez nich by se totiž spotřeba energie na spamy vyšplhala až na 135 miliard kilowatthodin. To by na rok stačilo pro desetimiliónovou megapoli.