Hlavní obsah

Test procesoru AMD Phenom X3: Lekce z marketingu

V nabídce procesorů nám přibyla další položka, tříjádrové procesory AMD Phenom X3. Nejde o žádnou žhavou novinku, spíš o lekci z marketingu "jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá". X3 jsou pouze upravené verze čtyřjádrových Phenomů X4, ovšem s jedním jádrem deaktivovaným.

Test procesoru AMD Phenom X3: Lekce z marketingu

AMD prožívá nelehké období, neboť na konkurenční architekturu Core2 gigantu Intel stále nemůže nalézt odpověď. Navíc nové Intely vyráběné 45nm postupem přidaly ještě do kroku a AMD se za nimi prodírá mračnem prachu.

Phenomy X3 by měly pomoci z tohoto oblaku poněkud vykouknout. Když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli jejich jedinečnosti. Tři jádra v procesoru nikdo jiný nenabízí. U AMD tak vznikl nový střední proud (mainstream), který vykrývá prostor mezi dvoujádrovými Athlony X2, dnes neuvěřitelně levnými čipy, a tím nejlepším v podobě Phenomů X4. Konkurovat by měly především Core2 Duo procesorům řady 7 a 8000.

Bližší pohled na starého známého

Základem Phenomu X3 je čtyřjádrový čip vyráběný 65nm architekturou, ovšem s jedním jádrem deaktivovaným. Doposud se výrobci CPU pouštěli pouze do snižování vyrovnávací paměti L2, nyní poprvé je odstaveno celé jádro, většinou defektní. AMD tak prodá procesory, které by jinak končily v koši. Výhody to má hned dvě – sníží se tím zmetkovost a zákazníkům nabídne nový procesor.

Do prodeje se dostaly zatím tři typy odlišené pracovní frekvencí. Nejpomalejší Phenom X3 8450 pracuje na 2,1GHz, lepší 8650 na 2,3GHz a nejvyšší v řadě potom 2,4GHz. Všechny procesory mají tři úrovně vyrovnávací paměti, kde každé jádro má 512KB pro sebe a 2MB sdílí dohromady. Pokud jste slyšeli o problému zvaném „TLB bug“, zde nemusíte mít starost. Prodávají se pouze čipy v revizi B3, které poznáte podle čísla 50 v názvu procesoru.

Phenomy X3 lze osadit jak do základních desek s paticí AM2+, tak i do starších AM2. Lepší volbou je však varianta +, která podporuje funkci Cool‘n‘Quiet 2.0 řídící spotřebu procesoru. Jinými slovy, procesor vložený do patice AM2+ sežere méně elektrické energie.

Za zmínku ještě stojí fakt, že Microsoft vydal pro operační systémy Windows Server 2008 a Windows Vista opravnou záplatu pro tříjádrové procesory. Podle reakcí na internetu však záplata není nejspíš nutná, neboť operační systém funguje korektně i bez ní.

Výkon procesoru Phenomu X3

K dispozici jsme měli prostřední výkonovou variantu značenou jako 8650 s taktem 2,3GHz.Ten jsme otestovali a výsledky porovnali s Intel Core2 Duo E8200 pracujícím na 2,66GHz, který je samozřejmě dvoujádrový. Cenový rozdíl činí přibližně 500Kč ve prospěch zástupce AMD (3400 oproti 3900Kč).

PC Mark 05 – CPU test
AMD Phenom X3 [6687] x Intel Core2 Duo E8200 [6932]
V syntetickém testu od Futuremarku je vidět, o kolik je architektura Core2 efektivnější. Procesor Intel i přes handicap jednoho jádra získal lehkou převahu 3,5%. K přihlédnutím k ceně by tak byl lepší volbou Phenom, ovšem jen do doby, než započítáme spotřebu procesorů. X3 se řadí do kategorie se spotřebou 95W, E8200 sežere maximálně 65W. Ve skutečnosti je spotřeba obou procesorů nižší, zástupce Intel má však zásadně navrch.

Unreal Tournament 3
AMD Phenom X3 [122 fps] x Intel Core2 Duo E8200 [135 fps]
UT3 reprezentuje nové hry, které umí využít efektivně služeb vícejádrových procesorů. I díky tomu je rozdíl jen 10% v neprospěch AMD. Pokud vyzkoušíte nějakou starší hru, Může mít Core2 procesor výsledky ještě lepší. Ovšem to platí pouze pro nízká rozlišení (testováno v 800x600), kdy nedochází k limitaci grafickou kartou. U vyšších rozlišení (od 1280x1024) se rozdíl zmenšuje k zanedbatelné hodnotě.

Komprese MP3 a DivX
AMD Phenom X3 [1:22] x Intel Core2 Duo E8200 [1:01]
AMD Phenom X3 [3:40] x Intel Core2 Duo E8200 [3:06]
Tvorba multimediálních souborů ve zvolených formátech není příliš závislá na počtu jader procesoru. Mnohem víc se odráží frekvence, která hovoří jasně ve prospěch E8200.

Rendering CineBench R10
AMD Phenom X3 [5688] x Intel Core2 Duo E8200 [5602]
Při práci v CAD aplikacích, které jsou velmi dobře uzpůsobené na práci s vícejádrovými procesory se konečně Phenom X3 dočkal a porazil svého přímého konkurenta, i když jen minimálním rozdílem.

Hodnocení

Kdo čekal od nového Phenomu X3 zázraky, ten se určitě nedočkal. Jde o procesor určený poměrně úzkému okruhu zákazníků, neboť do kancelářského stroje je se svým TDP 95W příliš žravý a do herního počítače je lepší volit dvoujádro s vyšší frekvencí. Jeho místo je tam, kde je práce a kde se pracuje častěji ve více aplikacích najednou, neboť tři jádra zvládají multitasking přeci jen lépe než dvě. Ovšem potom je otázka, zda neinvestovat ještě šest stovek do nejlevnějšího čtyřjádrového Phenomu X4.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků