Hlavní obsah
DLP videoprojektor Acer 5350 Foto: mas, Novinky

Levné domácí kino: Test projektoru Acer H5350

Domácí videoprojektory již ztratily nálepku „exklusivní“ zboží, stávají se velmi běžnou výbavou filmem zaujatých nadšenců. Jedním z levnějších zařízení podporujících obraz 720p a připojení přes HDMI je Acer 5350, který si představíme v dnešním testu.

DLP videoprojektor Acer 5350 Foto: mas, Novinky
Levné domácí kino: Test projektoru Acer H5350

Rozlišením 720p myslíme obraz označovaný jako HDready standard. Nejde o plných 1080 řádků, obraz je o něco menší, proti běžnému PAL signálu má však mnohem více detailu. Zařízení podporující 720p navíc bývají mnohem levnější než FullHD, což platí jak pro projektory, tak i pro televizní obrazovky.

Acer H5350 je zástupcem takové třídy. Díky tomu nepřesahuje jeho pořizovací cena 17 000Kč, které u projektoru vybaveného digitálním HDMI vstupem představují nebývale malou sumu.

Nečekejte zázraky

A co že si za své peníze zákazník odnese z obchodu? Projektor funguje na principu DLP, bohužel na jeho nejlevnější implementaci. To poznáte i ze specifikací, kde se hovoří o jasu 2000 lumenů a kontrastu maximálně 2000:1. Celé zařízení je na poměry videoprojektorů malinkaté a lehké, pouze 2,3 kg.

Z hlediska designu a ergonomie se nejedná o kdovíjaké terno. Vzhledově se příliš neliší od projektorů Acer starých pět let, absence ovládání na těle projektoru se mi taktéž nezamlouvala. Zvláště proto, že se dálkové ovládání miniaturních rozměrů po odložení dosti špatně hledá.

Největší slabinu přístroje představuje pevná ohnisková vzdálenost objektivu. Chybí zde přiblížení obrazu tak, aby bylo možné jej doladit na velikost plátna. Proto je nutné úhlopříčku projekce regulovat posouváním projektoru od/ke stěně. Ideální je tak Acer přišroubovat na trvalo na strop a nikdy více s ním nehýbat.

 

Optimisté nevymřeli

Když nějakým způsobem zvládnete nástrahy slabé ergonomie, začne svítat na lepší časy. Obraz z projektoru není v poměru k ceně vůbec špatný, ba naopak dobrý. Připojení přes S-video bych nedoporučil, ovšem přes HDMI k počítači nebo přehrávači, to je jiné kafe.

Barvy jsou příjemně živé (i když lehce přesaturované), svítivost projektoru rozhodně nechybí a tmavá barva není příliš vybledlá. Projektor nabízí regulaci jednotlivých barevných složek i nějaké ty přednastavené profily, což se může hodit. Celkově vzato je radost koukat na filmy zprostředkované Acerem H5350.

To však nemusí platit zcela pro všechny. Oči citlivé na duhový efekt začnou u tmavých a málo barevných scén přímo trpět. Duhový efekt totiž provází většinu levných DLP projektorů, a nejinak je tomu zde. Pokud nevíte, zda jste na něj citliví, bylo by dobré se někde na podobný přístroj podívat. Rozhodně není dobré riskovat, že si jej přinesete domů a druhý den se budete dožadovat vrácení peněz na pokladně.

Během filmu

Dobrá zpráva – hlučnost větráčků je na nízké úrovni, především když zapnete ECO mód. Tím také zvýšíte životnost lampy. Obětí budiž nižší svítivost, ale ve tmě, o kterou není v zimě nouze, to sotva bude někomu vadit.

Pustíte-li do projektoru signál ve FullHD, tedy s 1080 řádky, projektor si s ním překvapivě poradí. Možná se vám to zdá zbytečné, proč pouštět do 720p projektoru větší rozlišení? Třeba proto, že Blu-ray disky nižší nenabízejí. Z druhé strany to ale tak slavné není. Obraz v PAL nebo NTSC se sice převzorkuje, jenže dosti nekvalitně. Sledovat fotbal s kamarády je sice možné, jen je dobré si připravit nějakou výmluvu na špatný signál. U digitálního vstupu takový problém není.

Hodnocení

Domácí videoprojektor Acer H5350 nabízí slušnou porci zábavy za rozumné peníze. K jeho cti slouží rozlišení 720p se schopností downscale signálu 1080p (do 24 snímků/s), dobrá barevnost, slušná úroveň černé barvy a v neposlední řadě i tichý provoz.

Na druhou stranu vše vykupuje řada nešvarů, kde nejvíce zamrzí absence zoomu, duhový efekt, nepříliš reprezentativní design a velmi spartánské dálkové ovládání. Je proto otázkou, zda se nevyplatí pár tisíc přihodit za lepší přístroj. Vždyť dříve testovaný LCD projektor Epson TW680 pořídíte již za 22 000 Kč.

Acer H5350 - parametry

 • Rozlišení čipu: 1280x720
 • Typ zobrazovače: DLP
 • Jas: 2000 ANSI
 • Kontrast: 2 000:1
 • Rozhraní:
  HDMI, S-video, kompozitní, RCA, D-Sub
 • Rozsah přiblížení: fixní
 • Hmotnost: 2,3kg
 • Rozměry: 267 x 80 x 187mm
 • Výkon lampy: 180W
 • Hlučnost: 32dB
 • životnost lampy:
  4000 hodin (eco mode) 
 • Orientační cena: 17 000 Kč
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků