Hlavní obsah

Test projektoru Epson TW680: V kině dobře, doma nejlíp

K testu jsme přizvali širokoúhlý projektor značky Epson, která ač nepatří k nejznámějším, nabízí zájemcům některé velmi zajímavé kousky. TW680 s cenou jen lehce přes dvacet tisíc korun a schopností produkovat obraz HDready se 720 řádky k nim bezesporu patří.

Test projektoru Epson TW680: V kině dobře, doma nejlíp

Ceny videoprojektorů klesly již tak nízko, že i téměř nezainteresovaní lidé, kteří by před rokem či dvěma o projektoru vůbec neuvažovali, řeší otázku „pořídit-či-nepořídit“? Než však podlehnete kouzlu projekce na plátno v domácím prostředí, dobře si to promyslete. Projektor není určen na celodenní okukování nekončících seriálů, tam mnohem lépe poslouží televizní obrazovka, ale na trávení magických večerů s celovečerními filmy.

Aby bylo možné večer s projektorem označit za magický, musí jít o kvalitní přístroj poskytující patřičně kvalitní obraz. Podle parametrů u zkoušeného Epsonu můžeme usuzovat, že TW-680 nezklame. Fyzické rozlišení projektoru činí 1280x720 bodů, kontrast obrazu dosahuje 10 000:1 a maximální jas lampy 1600 ANSI lumenů. Aby bylo rozlišení k něčemu dobré, je přítomno rozhraní HDMI.

Protože jde o LCD projektor, je takto vysoký kontrast trochu zarážející. Hodnota totiž odpovídá, dnes již bohužel tradiční, hodnotě pro tzv. dynamický kontrast. Tedy neznamená to, že černá barva bude opravdu černá, ale že přístroj umí ve tmavých scénách ubrat na svítivosti, kdežto v zářících okamžicích zase přidat.

Jak projektor působí

Hmotnost lehce přes pět kilo dává tušit, že se jedná o slušný projektor vybavený solidním objektivem. Ostatně právě sklo je nejtěžší součástí zařízení, což rozhodně není na škodu. Zvláště když umožňuje obraz až 1,5 násobně přiblížit. Také schopnost obrazem pohybovat svisle i vodorovně (i když v omezeném rozsahu) a doladit tím jeho umístění je v dané cenové kategorii poměrně vzácná.

Ale zpět ke vzhledu. Bílý zaoblený plast není nijak výrazný, spíš nenápadný. Pravdou však je, že právě kvůli bílé barvě může projektor zásadně kontrastovat s tmavým nábytkem a poněkud vyrušovat. Když jej však přiděláte na držák ke stropu nebo na stěnu, je potom bílá barva vpravdě geniální.

Rozměrově nejde o žádného prcka určeného manažerům a jejich mobilním prezentacím. Rozměry 309 x 406 x 124mm jej předurčují ke klidnému dřímání v obývacím pokoji. Větší rozměry mají však pozitivní vliv na hlučnost chlazení. Ta je velmi dobrá, především při zapnutí ekonomického módu a některém z nočních projekčních režimů. Tišší projektor jsem zatím neměl možnost vyzkoušet.

Nastavení a propojení

Ostření obrazu a přiblížení musí každý doladit vlastnoručně kroužky na těle projektoru. Vše ostatní lze provést přes dálkové ovládání, které má mimochodem podsvícená (!) tlačítka, a tak s ním není problém manipulovat i za tmy. Nastavit lze barevnost (profily), svítivost, kontrast nebo korekce lichoběžníkového obrazu. Zkrátka vše, co je potřeba k vyladění projekce podle vlastních představ.

Ze vstupů jsou na výběr kromě zmíněného HDMI také S-video, D-Sub nebo složkový vstup. TW680 tak připojíte prakticky ke všem zdrojům vizuálního signálu. Všechny vstupy jsou navíc převzorkovány na plné rozlišení 720p. Maximální vstupní rozlišení činí 1400x1050 u vstupu z počítače nebo 1125i na HDMI.

Obraz Epsonu

Promítal jsem na plátno úhlopříčky 1,8m, ale projektor by samozřejmě mohl promítat i na mnohem větší úhlopříčku. V daných podmínkách jsem neměl žádný problém s viditelným rastrem, pouze ze vzdálenosti pod jeden metr byly kostičky obrazu pozorovatelné. Obraz byl ostrý po celé ploše, barevnost byla také prakticky stejná po na celé ploše.

Barvy jsou u TW680 díky použití technologie 3LCD panelů velmi živé, a co víc, Epson si dobře poradí i s jemnými barevnými přechody. Oproti DLP projektorům mnohem lépe zvládá červenou – hlavně v přímém srovnání je rozdíl opravdu znát. Horší je to s avizovanou úrovní černé barvy, která k ideálu má ještě dost daleko. Přesto je výsledný obraz velmi pohledný, sledování projekce je opravdovým zážitkem.

Hodnocení

Podle přísloví „tichá voda břehy mele“ nabízí Epson v modelu TW680 velmi kvalitní projektor pro domácí kino zahalený v příjemně nevýrazném hávu. Jeho přednostmi jsou bezesporu poměr ceny a výbavy. Za necelých 23 000 Kč s DPH dostanete projektor s rozlišením 1280x720, HDMI vstupem, kvalitní optikou a příjemně tichým chodem. Mezi slabší stránky potom můžeme zařadit větší rozměry a horší černou barvu. Ale i tak jde o velmi podařený kousek.

Epson EMP-TW680

 • Rozlišení čipu: 1280x720
 • Typ zobrazovače: 3LCD 
 • Jas: 1600 ANSI
 • Kontrast: 10 000:1 dynamický
 • Rozhraní: HDMI, S-video, kompozitní, RCA, D-Sub, RS-232, SCART (s adaptérem)
 • Rozsah přiblížení: 1 - 1,5x
 • Rozměry: 309 x 406 x 124mm
 • Hmotnost: 5,2kg
 • Výkon lampy: 170W
 • Hlučnost: 26dB
 • životnost lampy: 1700/3000 hodin (normální/eco mode) 
 • Orientační cena: 23 000 Kč s DPH 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků