Základem je čip Tegra X1, se kterým budou mimo jiné pracovat také automobily, jak výrobce demonstroval na největším počítačovém veletrhu na světě International Consumer Electronics Show (CES) letos v lednu.

Šéf společnosti Nvidia Jen-Hsun Huang během premiéry nové konzole prohlásil, že je 35krát výkonnější než Apple TV, která u televizorů slouží především jako multimediální centrum a okrajově také jako herní platforma. Sedminásobně pak novinka převyšuje výkon Fire TV od Amazonu.

Nvidia Shield

Nvidia Shield

FOTO: Novinky

Nvidia Shield se bude prodávat v přepočtu za 4900 Kč

Nvidia Shield se bude prodávat v přepočtu za 4900 Kč.

FOTO: Novinky

Jeden z největších výrobců grafických čipů na světě se nebojí ani srovnání s plnohodnotnými herními konzolemi. Proti dosluhujícímu modelu Xbox 360 od Microsoftu má více než dvojnásobný výkon. Nutno podotknout, že do srovnání s nejnovějším Xboxem One se zástupci Nvidie nepustili.

Výkon bude v první řadě využit samozřejmě pro hry. Ty budou nabízeny prostřednictvím speciálního obchodu od Nvidie a v době uvedení na trh jich má být k dispozici více než 50. Již nyní byly potvrzeny tituly Portal, Star Wars: Knights of the Old Republic, Half-Life 2: Episode 1, Doom 3 či Crysis 3.

Bezdrátový bluetooth ovladač

Bezdrátový bluetooth ovladač

FOTO: Novinky

Součástí balení bude i herní ovladač (na obrazovce v pozadí)

Součástí balení bude i herní ovladač (na obrazovce v pozadí).

FOTO: Novinky

Shield zvládne ale u televizoru díky operačnímu systému Android TV fungovat také jako plnohodnotné multimediální centrum. Sledovat je na něm možné videa ve 4K rozlišení stejně jako brouzdat po internetu a instalovat nejrůznější aplikace.

Nová konzole bude vybavena hned dvěma bezdrátovými ovladači. Jeden bude sloužit pro hraní a druhý pro ovládání operačního systému. Prostřednictvím ovladače je možné konzoli ovládat hlasovými příkazy, stejně tak je k němu možné připojit klasická kabelová sluchátka. Zvuk je pak z konzole přenášen bezdrátově prostřednictvím ovladače s technologií bluetooth.

Nvidia Shield se bude prodávat v přepočtu za 4900 Kč

Nvidia Shield se bude prodávat v přepočtu za 4900 Kč.

FOTO: Novinky

Nvidia Shield by se na pultech obchodů měla objevit během letošního května, avšak v první vlně výhradně na americkém trhu. Cena je stanovena v přepočtu na 4900 Kč. Otazník zatím visí nad tím, kdy bude novinka dostupná v Česku.

Extrémně výkonný čip bude pohánět i auta

S výkonným čipem Tegra X1 má Nvidia velké plány. Díky energetické nenáročnosti – celá konzole Nvidia Shield má spotřebu pohybující se v závislosti na vytížení mezi 5 a 20 W – by měl najít využití i v počítačových tabletech. [celá zpráva]

Tegra X1 má sloužit také v automobilovém průmyslu. Na snímku je palubní deska postavená právě na tomto čipu.

Tegra X1 má sloužit také v automobilovém průmyslu. Na snímku je palubní deska postavená právě na tomto čipu.

FOTO: mif, Novinky

Zároveň by měl najít uplatnění v automobilovém průmyslu, vysoký výkon má být v autech využitelný hned v několika oblastech. Kromě klasických multimediálních funkcí a navigace se má starat také o převod textu na řeč v reálném čase. To by mělo umožnit například přečtení došlých SMS zpráv a e-mailů.

Inteligentní systém s novým čipem také zvládne rozpoznat člena domácnosti, který auto právě řídí, a automaticky podle toho nastaví jednotlivé funkce vozu.

Čip Tegra X1 nabídne stejný výkon, jako měl v roce 2000 nejvýkonnější superpočítač na světě.

Čip Tegra X1 nabídne stejný výkon, jako měl v roce 2000 nejvýkonnější superpočítač na světě.

FOTO: mif, Novinky