Hru s názvem 1378 km vytvořil třiadvacetiletý student Jens Stober z vysoké školy výtvarných umění (HfG) v západoněmeckém Karlsruhe. Na internetových stránkách avizuje, že hra vychází k 3. říjnu. V neděli si totiž Německo připomene 20. výročí svého znovusjednocení.

Hráč dostane možnost se vnořit buď do role neozbrojeného východoněmeckého uprchlíka, nebo naopak východoněmeckého pohraničníka, který se prchající osobu pokouší trefit. To vše se má odehrávat v graficky detailně propracovaném prostředí vybraného úseku někdejší 1378 kilometrů dlouhé hranice mezi oběma německými státy.

Zastřešující německý svaz obětí komunistické zvůle hru označil za "příspěvek k uvolnění zábran a brutalizaci společnosti". Hra údajně míří na nejnižší instinkty. Organizace se protestním dopisem obrátila na rektora HfG, jímž je známý německý filosof Peter Sloterdijk.

Ředitel nadace spravující berlínský památník Berlínské zdi Axel Klausmeier už v úterý označil způsob, jakým se hra pokouší přiblížit historii, za nevkusný.