Hlavní obsah
Základní deska od Intelu Foto: Intel

Stolním počítačům zvoní umíráček, Intel končí s výrobou základních desek

Podíl stolních počítačů se na trhu neustále snižuje. Lidé totiž dávají přednost praktičtějším notebookům a tabletům, jejichž cena je rok od roku nižší. Další hřebíček do rakve stolních PC zasadí letos společnost Intel, přestane pro ně totiž vyvíjet základní desky. Upozornil na to server Mashabe.

Základní deska od Intelu Foto: Intel
Stolním počítačům zvoní umíráček, Intel končí s výrobou základních desek

Vývojové centrum, které má na starosti základní desky, plánuje společnost Intel uzavřít na konci letošního roku. Pak už se budou pouze doprodávat skladové zásoby. Čipsety tohoto výrobce ale nezmizí z trhu úplně, v následujících letech je budou nabízet další výrobci jako je Asus, ASRock či Gigabyte.

Místo základních desek se Intel chce zaměřit na lukrativnější segmenty trhu, především notebooky a ultrabooky. Vývojáři budou svou pozornost upírat také k tabletům a chytrým mobilním telefonům, kde Intel zatím za konkurencí zaostává.

V rámci stolních počítačů vidí zástupci firmy potenciál především v all-in-one sestavách (PC ukryté v monitoru) a miniaturních multimediálních centrech. Obě tyto kategorie totiž používají součástky, které jsou zpravidla obsažené v noteboocích.

Miniaturní počítače se stěhují k televizorům

Počítačové sestavy se stále častěji objevují vedle ložnic a pracoven také v obývacích pokojích, kde nahrazují DVD přehrávače a rekordéry. Proti nim nabídnou daleko více funkcí a přitom nejsou o moc dražší.

Sestavy určené pro připojení k televizoru patří do kategorie HTPC (Home Theater Personal Computer, tzn. domácí počítačové kino). HTPC má podobné součástky jako klasický počítač. Standardně je vybaven čtyřjádrovým procesorem z nabídky společností AMD a Intel.

Nechybí ani samostatné grafické karty, které kromě hraní her dovedou také připojit k počítači najednou několik monitorů s Full HD rozlišením. Vedle televizoru tak k HTPC můžete připojit například i projektor.

Samozřejmě se sestavou u televizoru můžete pracovat jako s klasickým počítačem. Tedy přehrávat filmy, pouštět hudbu, brouzdat po internetu, hrát hry nebo číst e-maily. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků