Hlavní obsah
GeForce RTX 3080 Foto: archív výrobce

Poptávka bude vyšší než nabídka. Špičkové grafiky budou nedostatkovým zbožím

Společnost Nvidia minulý týden oznámila příchod nových grafických karet ze série GeForce RTX 30. Trojlístek novinek se na pultech obchodů zabydlí v nadcházejících týdnech. Podle zdrojů serveru TweakTown přímo z výroby půjde o velmi žádané zboží, výrobci již nyní očekávají výrazně vyšší poptávku než nabídku.

GeForce RTX 3080 Foto: archív výrobce
Poptávka bude vyšší než nabídka. Špičkové grafiky budou nedostatkovým zbožím

Karty byly představeny hned tři. Jako první se na pultech obchodů objeví RTX 3080, a to 17. září, nejvýkonnější provedení RTX 3090 se pak začne prodávat přesně o týden později – 24. září. V průběhu října pak bude možné zakoupit nejlevnější variantu RTX 3070.

Server TweakTown nicméně upozornil, že zájem hráčů především o dva levnější modely bude enormní. Výrobci jsou navíc ve skluzu kvůli dřívějším omezením výroby v souvislosti s koronavirem. Očekává se tedy, že v prvních měsících budou čekací doby na objednávky velmi dlouhé.

GeForce RTX 3070

Foto: archív výrobce

GeForce RTX 3080

Foto: archív výrobce

Poptávka bude ukojena až příští rok

Plně uspokojit zájem hráčů se pravděpodobně podaří až příští rok, tedy až po Vánocích. Pak by měly již být výrobní kapacity odpovídat poptávce jednotlivých uživatelů. Tak vysoký zájem se očekává především kvůli cenám, které společnost Nvidia nastavila velmi nízko – alespoň tedy s ohledem na nabízený výkon.

Případní zájemci za GeForce RTX 3090 zaplatí 40 999 Kč. Cenově atraktivnější nicméně budou modely GeForce RTX 3070 a GeForce RTX 3080, první zmiňovaný vyjde na 13 999 Kč, druhý pak na 18 999 Kč. Sluší se nicméně zdůraznit, že uvedené ceny jsou doporučené.

Celá řada výrobců si karty upraví k obrazu svému – budou mít například účinnější a tišší chlazení, ale také nepatrně vyšší výkon, neboť budou již z výroby přetaktované. U nich budou pravděpodobně o pár tisíc vyšší. Ve vlastním zpracování budou karty nabízet například společnosti Asus, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY a Zotac.

Rozdíly ve výkonu

Obě levnější novinky samozřejmě nenabídnou tak vysoký výkon jako vrcholné provedení, ale i přesto budou výrazně rychlejší než předchůdci. I nejlevnější karta je rychlejší než RTX 2080 TI, která byla doposud označována za nejvýkonnější herní grafiku na světě. Proti ní je ale cena poloviční. V průměru je pak o 60 procent rychlejší než RTX 2070. Má 8 GB GDDR6 a představuje vyvážené řešení pro hraní v rozlišení 4K nebo 2K (1440p).

GeForce RTX 3080 je dvakrát rychlejší než RTX 2080. Nabízí 10 GB nejnovější GDDR6X paměti s rychlostí 19Gbps. Nová RTX 3080 dokáže konstantně v moderních hrách dosahovat 60 snímků za sekundu při 4K rozlišení.

Pro úplnost dodejme, že RTX 3090 nabízí dvojnásobnou FP32 propustnost oproti předchozí generaci a 30 TFLOPS výpočetního výkonu. V praxi by tak měla být RTX 3090 o 50 % výkonnější než Titan RTX, který byl označován doposud jako nejvýkonnější grafika karta na světě. Titan RTX byl dokonce ještě rychlejší než GeForce RTX 2080 TI, nebyl však primárně určen na hry, ale na specializované výpočetní výkony.

GeForce RTX 3090

Foto: archív výrobce

GeForce RTX 3090

Foto: archív výrobce

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků