Hlavní obsah
 

Nejvýkonnější Xbox bude levnější, než se čekalo

První indicie z tuzemských obchodů naznačovaly, že cena nejvýkonnějšího Xboxu Series X se bude pohybovat v rozmezí 14 a 15 tisíc korun. Nakonec ale bude nová generace televizní konzole od Microsoftu ještě citelně levnější, dokonce při startu prodeje bude novinka nabídnuta za nižší cenu než předchůdce. Zástupci amerického softwarového gigantu prozradili také oficiální cenu levnějšího Xboxu Series S.

 
Nejvýkonnější Xbox bude levnější, než se čekalo

Obě novinky se na pultech tuzemských obchodů objeví 10. listopadu, předobjednávky nicméně odstartují již 22. září. Očekává se, že stejně jako u předchozích generací bude poptávka převyšovat nabídku. Kdo si tedy bude chtít dopřát konzoli pod vánoční stromeček, neměl by s objednávkou otálet.

Příjemným překvapením je především cena vlajkové lodi Xbox Series X. Za tu případní zájemci zaplatí podle oficiálních informací českého zastoupení 12 999 Kč. To je o 500 Kč méně, než za kolik se před lety začal prodávat model Xbox One X.

Levnější verze Xbox Series S bude stát 7999 Kč, což víceméně odpovídá dřívějším odhadům.

Oba nové Xboxy budou mít úplně odlišný design než předchůdce. Xbox Series X je daleko rozměrnější a má tvar věže tyčící se směrem vzhůru. Konzoli ovšem bude možné položit vedle TV i naležato. Přesto ale zabere více místa než současná generace.

Levnější novinka bude sněhově bílá a na boku bude mít černý kruh, který slouží jako větrací otvory. Z jediného zveřejněného snímku působí tato konzole skutečně kompaktně, je velká zhruba tak, jako kdybyste na sebe postavili dva oficiální gamepady.

Představení levné konzole Xbox Series S

Video: archív výrobce

Špičkový výkon

Srdcem konzole Xbox Series X bude osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2, který se dovede rozpálit až na 3,8 GHz. Půjde přitom o čip s 16 vlákny. Nedílnou součástí celého čipsetu bude také integrovaný grafický čip postavený na architektuře AMD RDNA 2, který nabídne frekvenci až 1,825 GHz. Grafika by tak měla být v praxi zhruba o 20 % výkonnější než AMD Radeon RX 5700 XT.

Počítá se také s 16 GB paměti typu GDDR6, která bude rozdělena na dvě části, konkrétně na rychlejší a pomalejší. 10 GB nabídne propustnost 560 GB/s a zbylých 6 GB jen 336 GB/s. Podtrženo, sečteno – Xbox Series X nabídne výkon 12 TFLOPS.

Případní zájemci mohou počítat také s velmi rychlým úložištěm. Konkrétně bude Xbox Series X vybaven NVMe SSD s kapacitou 1 TB. Výrobce se navíc zajímavě vypořádal i s případnou rozšiřitelností, konzole totiž bude využívat speciální proprietární 1TB SSD od Seagatu, které se bude připojovat pomocí speciálního konektoru pro zachování co nejvyšší přenosové rychlosti.

Oba nové Xboxy vedle sebe (vlevo je verze Series X)

Foto: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků