Hlavní obsah
Logo společnosti Microsoft Foto: Jacky Naegelen, Reuters

Microsoft kvůli koronaviru nesplní vytyčené cíle

Americký Microsoft je dalším technologickým podnikem, kterému se s největší pravděpodobností nepodaří splnit vytyčené obchodní cíle pro toto čtvrtletí. Softwarový gigant totiž očekává, že se v souvislosti s šířením koronaviru dramaticky propadnou prodeje počítačů v celosvětovém měřítku.

Logo společnosti Microsoft Foto: Jacky Naegelen, Reuters
Microsoft kvůli koronaviru nesplní vytyčené cíle

Vedení Microsoftu původně odhadovalo, že obraz divize osobních počítačů, která kromě hardwarových produktů zahrnuje například i operační systém Windows, se bude ve třetím finančním čtvrtletí pohybovat v rozmezí osobních počítačů 10,75 až 11,15 miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba 250 až 259 miliard Kč.

Takto nezvykle vysoké rozpětí podnik uvedl v lednu především proto, že již počítal s tím, že šíření koronaviru ovlivní výrobu v Číně. Nyní však zástupci softwarového gigantu přiznali, že i tyto odhady byly příliš optimistické. Nový odhad však nezveřejnili.

Hlavní problém je v tom, že koronavirus v Číně ochromil celou řadu továren. Ve skluzu jsou dodávky objednaných součástek, což se pochopitelně netýká pouze Microsoftu, ale celého technologického trhu.

Problémy má i Apple

Již minulý týden například snížila odhady svých zisků také společnost Apple. Původně tento podnik plánoval, že ve druhém čtvrtletí vydělá 63 až 67 miliard dolarů (1,4 až 1,5 bilionu korun). Minulý týden však zástupci amerického technologického gigantu uvedli, že takový cíl je nesplnitelný, neboť výpadky v dodávkách iPhonů jsou větší, než se původně předpokládalo.

Firma sice vyrábí jablečné telefony v provincii Chu-pej, která je mimo ohnisko nákazy nového koronaviru, ale v Číně se výroba kvůli nemoci vrací do normálu jen velmi pozvolna. Navíc i odbyt telefonů v nejlidnatější zemi světa také vázne, přitom právě Čína je pro Apple jedním z nejdůležitějších světových trhů.

Na konci loňského roku se Apple vyhoupl na první příčku nejúspěšnějších prodejců chytrých telefonů. Právě koronavirus by ale mohl americký podnik o toto prvenství připravit, neboť vysokou poptávku po iPhonech se pravděpodobně nepodaří naplnit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků