Karta GeForce RTX 2080 Super vychází z loňského modelu se stejným označením, který však neměl na konci názvu takový superlativ. Výrobce se ale tím snaží dát jasně najevo, že tato herní grafika se dramaticky od původní nabídky liší.

Novinka má nabídnout nejen citelně vyšší výkon než předchozí model GeForce RTX 2080, ale zároveň má být svižnější než Titan Xp. Druhá zmiňovaná karta je přitom v současnosti považována za tu nejrychlejší na trhu.

GeForce RTX 2080 Super

GeForce RTX 2080 Super

FOTO: archív výrobce

A to i přesto, že není primárně určena na hry, ale na skutečnou práci – například pro systémy zabývající se umělou inteligencí.

Jakákoliv hra ve 4K

Model Titan Xp by měla nová karta z edice Super předčít především díky tomu, že byla propustnost paměti navýšena až na 15,5 Gbps. Řečí čísel: GeForce RTX 2080 Super nabídne výkon o 9+9 TOPs a 73 Tensor TFLOPs.

Karta díky tomu nabídne dostatek výkonu pro hraní jakékoliv moderní hry v rozlišení 4K i při velmi vysokých detailech. Stejně tak nebude s tímto modelem problém v případě systémů virtuální reality. Výrobce slibuje také podporu pro standard ray tracing.

Právě díky podpoře této technologie by měla karta nabídnout reálnější vykreslování grafiky ve hrách. RT jádra totiž dovolují vypočítat přesné stíny, odrazy a lomy světla podle konkrétních materiálů a samotné scény.

Technologii ray tracing nicméně nenabízejí všechny hry v současnosti, ale pouze některé. Reálné ukázky titulů se zapnutým ray tracingem si můžete prohlédnout na konci článku. V některých nechybí ani porovnání, jak konkrétní scéna vypadá s vypnutými efekty.

Nové karty chystá celá řada výrobců

Nové grafiky s jádrem GeForce RTX 2080 Super nabídnou společnosti Asus, MSI, Zotac, Pny či například Evga. Všechny podniky si je přitom upravily k obrazu svému. Někteří výrobci nabídnou vylepšené chlazení, jiní zase vyšší pracovní tempo, právě proto jsou rozdíly v pořizovací ceně tak propastné.

S dostupností se počítá na konci července, přičemž cena základních modelů by se měla pohybovat okolo 19 000 Kč. To je o několik tisíc méně než v případě předchozího modelu GeForce RTX 2080.

Video

Ukázka ze hry Battlefield V

Zdroj: archív tvůrců

Video

Ukázka ze hry Metro Exodus

Zdroj: archív tvůrců

Video

Ukázka ze hry Atomic Heart

Zdroj: archív tvůrců

Video

Quake II RTX

Zdroj: archív tvůrců

Může se Vám hodit na Zboží.cz: