O příchodu nového headsetu od společnosti Valve se spekulovalo již od loňského roku. Tvůrci však jeho existenci oficiálně potvrdili až nyní.

Parametry brýlí Index jsou špičkové. Trojrozměrný vjem vytvářejí dva displeje – jeden pro každé oko, přičemž rozlišení jedné obrazovky je 1440 x 1600 obrazových bodů. Zajímavé je také to, že obrazovky nabídnou obnovovací frekvenci až 144 Hz, díky čemuž by měl být výsledný obraz krásně plynulý.

Dvě kamery, dva reproduktory

Headset může na první pohled připomínat lyžařské brýle, které však mají neprůhledné hledí. Proti modelu pro lyžaře je ale novinka daleko masivnější, a navíc má vepředu hned dvě kamery. Ty slouží ke snímání prostoru okolo hráče. Jsou v podstatě schopné obraz zvenku promítnout přímo do virtuálního světa uvnitř.

Valve Index

Valve Index

FOTO: archív výrobce

O sledování pohybu samotné helmy se starají základní stanice s technologií SteamVR Tracking 2.0, která by měla být přesnější než u konkurenčních řešení. Stanice jsou pochopitelně součástí základní sady, stejně jako dva bezdrátové ovladače, které obsahují tlačítka i dotykové senzory.

Záležet si dal výrobce i na kvalitě zvuku. U každého ucha je tak malý směrový reproduktor s frekvenčním rozsahem 20 – 24 000 Hz. Pokud uživatelé raději upřednostní sluchátka, mohou je připojit prostřednictvím konektoru jack 3,5 mm, nebo bezdrátového standardu Bluetooth.

Headset má integrované směrové reproduktory.

Headset má integrované směrové reproduktory.

FOTO: archív výrobce

Dražší než u konkurence

Systémům pro virtuální realitu se věnuje již celá řada velkých výrobců. Například Sony svůj kit PlayStation VR nabízí za méně než 10 000 Kč. HTC i Oculus pak základní modely prodávají okolo 15 000 Kč.

Cenovka modelu Valve Index je nastavena o poznání ambiciózněji. Headset si výrobce – v sadě s ovladači a základovými stanicemi – cení v přepočtu na bezmála 28 000 Kč. Kdy se novinka začne prodávat na tuzemském trhu, však zatím není jasné.

Takto vypadají bezdrátové ovladače.

Takto vypadají bezdrátové ovladače.

FOTO: archív výrobce


Může se hodit na Zboží.cz: