Radeon VII (Seven) má být přímým konkurentem pro herní grafiku GeForce RTX 2080 od společnosti Nvidia, která je v obchodech už od loňského roku. U ní ceny v tuzemských obchodech startují na 19 200 Kč. Sluší se nicméně podotknout, že drtivá většina modelů s tímto jádrem od Nvidie stojí více než 20 000 Kč.

To u grafiky Radeon VII jsou ceny nastaveny ještě rozumněji, základní provedení vyjde na 18 900 Kč. A to i přesto, že novinka by měla být podle výrobce výkonnější než zmiňovaná karta GeForce RTX 2080. V řadě titulů sedmička překonává svého soka až o několik desítek procent.

GeForce RTX 2080

GeForce RTX 2080

FOTO: archiv výrobce

Poměr cena/výkon přitom není jediným lákadlem. Už samotný název Radeonu VII odhaluje další velkou přednost této karty, jde totiž o první herní grafiku vyrobenou 7nm technologií. Díky tomu by novinka měla být velmi výkonná, a přitom by si měla zachovávat relativně nízkou spotřebu a nízké nároky na chlazení – tedy tichý chod.

Jádro Vega 20 poprvé přináší výpočetní akcelerátory Radeon Instinct MI50 a MI60. Nabízí 3840 stream procesorů, které pracují na frekvenci až 1750 MHz. Někteří výrobci přitom nabízí také už přetaktované modely, které mají pracovní tempo ještě mírně vyšší.

Radeon VII

Radeon VII

FOTO: archiv výrobce

Použity byly u této karty HBM2 paměti s kapacitou 16 GB a frekvencí 2000 MHz efektivně. Právě paměť by měla být jednou z největších předností tohoto modelu, bude totiž velmi rychlá. Díky 4096bitové sběrnici se počítá s propustností až 1 TB/s, což by se mělo pozitivně promítnout především při hraní ve vysokém rozlišení 4K.

Z grafických výstupů je k dispozici 1x HDMI a 3x DisplayPort. Podporovány jsou pak dále technologie OpenGL 4.5, DirectX 12, AMD FreeSync 2, AMD Eyefinity.

Může se vám hodit na Zboží.cz: